Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Pravidla 4P

Interaktivní plán linek veřejné dopravy je ideálním prostředkem pro prezentaci aktuálních informací o výlukách a jiných omezení v přepravě. Plány jsou bezešvé a proto nabízí možnost plynulého přecházení z plánu na plán tak, jak je potřeba.

Plány jsou přehledné a srozumitelné. Ve velkých městech je umožněno prostoupit z přehledové úrovně plánu na plán detailní, kde je každá linka zakreslena zvlášť. Značkový klíč vytvořený společně s odborníky veřejné dopravy přispívá k čitelnosti digitálního plánu a jeho atraktivitě. Impulsem k tvorbě těchto moderních produktů byla i nevhodná kartografická prezentace původních schémat a plánů.

Interaktivita oživuje objekty v plánu tím,že jim dává funkce a vlastnosti. Klikněte na zastávku a uvidíte sami. Klikněte na linku, ta také není mrtvá! Kromě standardních nástrojů pro pohyb v plánu aplikace obsahuje vyhledávací funkce a možnosti tisku.

Z prostředí interaktivního plánu se dostanete ke všem souvisejícím informacím. Pokud chcete vidět mapu města v okolí zastávky, klikněte na zastávku a v menu na příslušné tlačítko. Chcete vyhledat spojení? Označte nástupní a výstupní zastávku a je to. Pokud nevíte, kde leží, tak si je klidně vyhledejte.

Tato čtyři základní pravidla jsou pilíře produktu, který je svým zpracováním vyjímečný v rámci celé Evropy a který má nabízet maximum informací pro cestující přátelskou formou.

I. Pravidlo aktuálnosti

Nejde pouze o to mít data, vytvořit plán s funkcemi a umístit ho na web. To je v silách více serverů. Čím se zásadně lišíme? Je to aktuálnost, kterou jinde nemohou garantovat. A jedině aktuální informace jsou vhodné pro každodenní používání cestujícími. Na základě smluvních dohod se zadavately plánů je zajištěna aktualizace v řádu hodin. Spolehněte se, že pokud není změna nebo omezení zaneseno v plánu, v terénu na něj nenarazíte.

II. Pravidlo jednoduchosti

Stále myslíme na to, že je plán určen všem bez rozdílu věku. Proto jsou všechny ovládací prvky snadno dostupné a intuitivní. Vyzkoušejte si například vyhledání zastávky nebo linky. Nebo najeďte myší nad linku a aniž byste klikl(a), vidíte druh dopravního prostředku i číslo linky.

Síla jednoduchosti také spočívá ve snadné distribuci po Internetu, na CD, flash discích, veřejných PC s dotykovou obrazovkou apod.

III. Pravidlo integrace e-služeb

Interaktivní plán má podávat kompletní informace určené cestujícím k naplnění jejich potřeb – dojížďka do zaměstnání, za kulturou, za památkami… Na internetu již existují vhodné služby pro účely turismu a tak není třeba budovat duplicitní projekty. Interaktivní plán umožňuje integraci externích webových služeb do jeho vlastního prostředí, které jsou dostupné přes volné referenční rozhraní nebo jiným legálním způsobem.

IV. Pravidlo zpětné vazby

Nikdo není neomylný a v případě interaktivních plánů, kde jsou stovky zastávek, vznikají faktografické chyby, které jsou způsobeny neznalostí místní situace realizátory a časově náročným hledáním těchto chyb zadavatelem. Proto si vážíme každého upozornění na chybu, které můžete poslat přes formulář. Děkujeme.

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.