Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

O příštím víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka, ochutnat můžete i husí játra nebo třeba jen chleba namazaný husím sádlem

O příštím víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka, ochutnat můžete i husí játra nebo třeba jen chleba namazaný husím sádlemBoskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 30. září a 1. října se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat husí hody!

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť Po staletí putují do Staré Boleslavi věřící, aby zde uctili našeho národního patrona sv. Václava. Letošní národní svatováclavská pouť se bude konat v roce 700. výročí narození císaře Karla IV. Vztah Otce vlasti ke sv. Václavu připomene přítomnost Korunovačního meče při poutní mši svaté, kterou bude na Mariánském náměstí 28. září 2017 od 10.00 hodin sloužit biskup Vojtěch Cikrle. Kazatelem bude emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner.

Oslavte Svátek svatého Václava zajímavým výletem

Oslavte Svátek svatého Václava zajímavým výletemČeský kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného knížete leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Sv. Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek - Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, které se ke svatováclavské legendě váže či za zajímavou kulturní akcí.

25 moravských vinařství nabízí svou produkci na brněnských slavnostech vína

25 moravských vinařství nabízí svou produkci na brněnských slavnostech vína8. ročník brněnských Slavností vína nabídne od 21. do 30. září 2017 kvalitní nabídku vín a burčáku z 25 moravských vinařství. Festival vína doplní již tradičně farmářské potraviny, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a každodenní odpolední a večerní hudební program.

Festival Zlatá Praha nabídne na 50 vystoupení a workshopů

Festival Zlatá Praha nabídne na 50 vystoupení a workshopůFestival Zlatá Praha, jehož čtyřiapadesátý ročník startuje ve středu 27. září, nabídne letos plejádu světově uznávaných umělců. Zahajovací večer přivede na Novou scénu Národního divadla Adama Plachetku, následující dny se návštěvníci setkají se Soňou Červenou, Štefanem Margitou či Petrem Zuskou. Doprovodný program nabídne na 50 vystoupení a workshopů předních českých tanečních skupin i autogramiády účastníků StarDance. Prostor dostane také tradiční přehlídka toho nejlepšího, co se ve světě za poslední rok o hudbě, tanci a divadle natočilo.

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránůDen svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Veterány vyjedou na Svatováclavskou jízdu 28. září v 9:30 hodin.

Jak si užít první podzimní neděli?

Jak si užít první podzimní neděli?Léto je definitivně pryč a o slovo se přihlásil podzim. Přinášíme vám pár tipů, jak strávit právě tu první podzimní neděli. Meteorologové zaznamenali první mráz nejen v horských mrazových kotlinách. Příští týdny budou podle předpovědi teploty mírně pod dlouhodobým průměrem pro toto období.

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Tipy na podzimní výlety za dýněmiTaké s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí, kde dýně hrají hlavní roli!

Šest podzimních akcí pro zahrádkáře, dřevorubce a sadaře

Šest podzimních akcí pro zahrádkáře, dřevorubce a sadařeTu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.

Zářijovou mobilizaci 1938 připomínají bunkry, pevnůstky a řopíky

Zářijovou mobilizaci 1938 připomínají bunkry, pevnůstky a řopíkyDne 23. září 1938 začala v Československu mobilizace, která vzbudila v lidech naději na obranu před nacistickým Německem. Velitelé relativně dobře vyzbrojené československé armády si však uvědomovali, že úspěšná obrana vlasti spočívala v rychlém zásahu spojeneckých sil, především Francie. Spojenci však dali přednost politickému řešení konfliktu a vůli Čechů bránit se německé převaze převálcoval o týden později, 30. září 1938, mnichovský diktát. Připravenost Čechů k boji však dodnes dokazuje promyšlený pevnostní systém, který tvořilo několik tisíc objektů různého typu z let 1935 – 38 podél našich hranic. V některých z nich dnes naleznete velmi zajímavé vojenské expozice. Pojďte je prozkoumat i vy!

Vysoko do hor na guláš nebo do skalnatého ráje

Vysoko do hor na guláš nebo do skalnatého rájePříroda se pomalu zbarvuje do podzimních tónů a láká na výlety všechny, kdo se vzhlédli v melancholii tohoto ročního období. Nádherná panoramata nabídnou horské hřebeny Krkonoš stejně jako skalní městečka a vyhlídkové plošiny v okouzlujícím Českém ráji.

Zámek Sychrov láká v sobotu na Knížecí lov

Zámek Sychrov láká v sobotu na Knížecí lovHubertovy jízdy, hony a lovecké slavnosti jsou neklamným znamením, že přišel podzim. Letošní seriál slavností odstartuje v sobotu 23. září Knížecí lov na zámku Sychrov se zajímavým programem pro děti i dospělé. Na slavnosti luku a nože vás zve portál Kudy z nudy.

Piazzeta Národního divadla opět ožije dyzajnem

Piazzeta Národního divadla opět ožije dyzajnemPodzimní Dyzajn market vás nebolestivou cestou přenese z léta do zimy a pomůže mu k tomu právě na 200 šikovných designérů, autorů, tvůrců a výtvarníků, kteří se pod jednou “střechou” sejdou a představí svoji tvorbu široké veřejnosti 23. a 24. září na Piazzetě Národního divadla, od 10:00 do 19:00. Akci doplní zajímavý doprovodný program a tvůrčí workshopy nejen v dětském koutku.

Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé HořePivovar Černá Hora pořádá již 21. ročník Pivní pouti. Ta se uskuteční již v sobotu 23. září 2017. Těšit se můžete nejen na skvělé černohorské pivo a černohorské limonády, ale také na bohatý hudební program, prohlídky pivovaru nebo na komentovanou degustaci.

Svatováclavské slavnosti 2017: klasika, poutě, jarmarky, veteráni i střelecké slavnosti

Svatováclavské slavnosti 2017: klasika, poutě, jarmarky, veteráni i střelecké slavnostiNa portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na poslední víkend v září i 28.9. jsme připravili bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností?

Podzimu v trojské botanické zahradě kralují dýně

Podzimu v trojské botanické zahradě kralují dýněLetošní výstava dýní, která zakončuje celoroční program Americké léto v Botanické zahradě hl. m. Prahy, je inspirována krajinou a kulturním dědictvím Střední Ameriky, která je domovinou většiny druhů tykví. Americké motivy se letos promítnou do bohatých aranžmá, která budou k vidění v Ornamentální zahradě. Nejen děti se mohou těšit na poslední víkend výstavy 21. a 22. října, kdy se konají veselé Dýňové hrátky. Výstavu je možné navštívit od soboty 23. září až do neděle 22. října, v září denně od 9.00 do 19.00 v říjnu od 9.00 do 17.00. Přijďte si užít dýňový podzim v botanické zahradě.

Objevte prvorepublikové kouzlo osmi slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo osmi slavných kavárenKdyž si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v KadaniSvatováclavské vinobraní proběhne v Kadani v sobotu 23. září. Město bylo nedávno opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice o výměře 0,5 hektaru. Ta byla zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Od roku 2000 se zde provádí zarážení "Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice. Obnovena byla i slavnost vinobraní, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře. Na mši naváže obřad otevírání "Hory" ve Svatováclavské vinici. Ochutnáte zde burčák, vinný mošt i kadaňské víno.

Festival Struny dětem o víkendu obsadí Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem o víkendu obsadí Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu uliciKoncerty, divadelní představení, lekce skládání origami, filmařské, hudební i výtvarné dílny zaplní o tomto víkendu 22. – 24. září divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici. Odehraje se zde totiž další ročník oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem v Minoru, do kterého se tentokrát zapojili Ondřej Ruml, Radim Vizváry, Lenka Nová, Jaro Cossiga, Bombarďák, Fanfán Tulipán a další umělci. Překvapením festivalu je Jeremy Shafer z USA, který patří ke světové špičce v kreativním skládání vlastních origami modelů. Jak z papíru vyčarovat kouzelnou rybu, kostku, kornout na zmrzlinu nebo bláznivou čepici naučí v průběhu víkendu na šesti dílnách pro děti i dospělé.

Ukliďme svět, ukliďme Česko - O nastávajícím víkendu budou dobrovolníci opět uklízet

Ukliďme svět, ukliďme Česko - O nastávajícím víkendu budou dobrovolníci opět uklízetTuto sobotu 23. září vyvrcholí podzimní etapa celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Od časného sobotního rána budou dobrovolníci na 120 místech po celé republice opět uklízet černé skládky i drobný nepořádek. Dvacítka úklidů již v září proběhla a dalších 70 akcí se chystá v pozdějších termínech.

Ukliďme Jizerky!

Ukliďme Jizerky!Tradiční úklid kolem turistických cest po letní sezoně nazvaný Ukliďme Jizerky připravuje Společnost pro Jizerské hory. Od pondělí do pátku si mohou zájemci v informačních centrech v Jablonci a Tanvaldu a také na Správě CHKO Jizerské hory v Liberci vyzvednout pytle na odpad, jednorázové rukavice a kupon na občerstvení a instrukce.

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na víkend: 23. 9. a 24. 9. 2017. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na víkend

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na víkendTipy na akce od pátku 22. 9. do neděle 24. 9. 2017. Užijte si výlety v září za poznáním, romatikou, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialitDějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již desátý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 22.–24. září 2017. Loňský ročník byl tématicky zaměřen na tanec a letos je hlavním motivem židovská kuchyně.

Podzim se již hlásí o slovo – nastává podzimní rovnodennost

Podzim se již hlásí o slovo – nastává podzimní rovnodennostPodzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli obvykle nastává 23. nebo 22. září. Nejinak je tomu i letos, kdy tento jev nastává přesně 22. září 2017 ve 22:02 hodin okamžikem, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne…

Vydejte se párou za čokoládou z Jindřichova Hradce

Vydejte se párou za čokoládou z Jindřichova HradceJindřichohradecké úzkokolejky opět přicházejí s novým zážitkovým vlakem! Spojíte jím jízdu historickým parním vláčkem po trati s řadou technických zvláštností vedoucí romanticku krajinou. Na jejím konci, v Černovicích u Tábora, je pro vás navíc nachystán rozmanitý zábavný program, jehož společným jmenovatelem je čokoláda. Zvláštní parní vlak vyjede z Jindřichova Hradce na svatého Václava, ve čtvrtek 28. září.

Kam vyrazit za sportem, který voní benzínem

Kam vyrazit za sportem, který voní benzínemPoslední dny babího léta vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.

Mobilizace v září 1938: které pevnosti musela armáda opustit a kde je otevřeno?

Mobilizace v září 1938: které pevnosti musela armáda opustit a kde je otevřeno?Až si příští rok budeme připomínat sto let od vzniku samostatného Československa, uplyne také přesně 80 let od vyhlášení mobilizace. Došlo k ní v pátek 23. září 1938 ve 22.30 a do služby v armádě se museli hlásit všichni muži v záloze do 40 let, někdy i starší.

20 tipů, kde mít svatbu nejen na zámku

20 tipů, kde mít svatbu nejen na zámkuHrady, zámky, ale i krásné venkovské usedlosti nabízí své paláce, společenské sály i nádvoří a zahrady k pořádání svatebního obřadu a následných oslav. Svatební den se v původním historickém prostředí stane nezapomenutelným. Vkročte do nové etapy svého života jako princ a princezna či si užijte luxus v moderním stylu. Máme pro vás tipy, kde si užít tu nejromantičtější svatbu v krásném prostředí.

Oslavte v sobotu Den železnice v Praze na Smíchově

Oslavte v sobotu Den železnice v Praze na SmíchověV sobotu 23. září se v metropoli koná Pražský den železnice spojený s oslavami čtvrtstoletí zapojení železnice do Pražské integrované dopravy. Centrem oslav se tentokrát stane nádraží Praha-Smíchov. Ke svezení budou lákat parní i současné moderní vlaky, historická tramvaj či historický autobus. Hlavně nděti potěší, že v sobotu bude možné navštívit také Království železnic, a to za poloviční vstupné.

Unikátní seriál Běžíme na hrad o víkendu zavítá na hrad Loket

Unikátní seriál Běžíme na hrad o víkendu zavítá na hrad LoketUnikátní seriál Běžíme na hrad, kterého se mohou zúčastnit krosoví běžci s celými rodinami včetně dětí, má před sebou tuto sobotu poslední letošní cíl - hrad Loket.

Užijte si tradiční Vysočanské vinobraní u Bobové dráhy

Užijte si tradiční Vysočanské vinobraní u Bobové dráhyNevíte kam vyrazit v Praze za burčákem? Na Vysočanském vinobraní u Bobové dráhy Prosek na vinici Máchalka vás o víkendu 22. – 24. září čeká víno, šermíři, divadlo, zpěv a mnoho dalšího. Vinobraní v Praze 9 na Máchalce, je již tradiční podzimní akcí. I v letošním roce areál Bobové dráhy připravil rozšířenou nabídku vyžití v rámci Svatováclavské pouti na Proseku a vinobraní na Máchalce.

Exkurze do Čertových schodů nabídne prohlídku rekultivace po ukončení těžb

Exkurze do Čertových schodů nabídne prohlídku rekultivace po ukončení těžbVelkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody a Muzeum Českého krasu v Berouně připravují v 23. září 2017 již tradiční exkurzi do vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby. V rámci akce Evropské minerální dny máte jedinečnou příležitost podívat se do aktivních vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody. Kromě zajímavého výkladu o těžbě a její historii, rekultivaci a geologii se účastníci mohou těšit i na ukázku těžební a dopravní techniky používané v lomech a prezentované přímo na dně lomu.

Připomeňte si místa železné opony

Připomeňte si místa železné oponyPodzimní sychravé dny přímo svádí k melancholickému vzpomínání. Není tomu tak dávno, kdy naší vlast svíral ostnatý obojek železné opony. Z čistě technického pohledu to bylo pozoruhodné dílo, kdyby ovšem nesloužilo k tak hrůzným účelům. I když dnes jsou naštěstí hranice opět volným prostorem a železná opona patří k historickým pojmům v učebnicích dějepisu, najdou se v české krajině ještě stále zbytky drátěných zátarasů, signálních stěn a pozorovacích věží. Jestliže patříte k příznivcům historie, určitě byste neměli vynechat zajímavá muzea věnované tomuto tématu, která se většinou nacházejí v autentických prostorách budov pohraniční stráže na státní hranici.

Tipy kam s dětmi o víkendu

Tipy kam s dětmi o víkenduNevíte co s volným víkendem? Užijte si s dětmi babí léto a vypravte se na zajímavé akce a programy. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během výstav, pohádkových představení a tvoření, nebo na čerstvém vzduchu. Vydejte se na zajímavou výstavu, na výlet na hrady a zámky, za zábavou či kulturou. Co vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

Na zámku Velké Březno si o víkendu užijete mimořádný program

Na zámku Velké Březno si o víkendu užijete mimořádný programZámek Velké Březno si na tento víkend připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní bohatá turistická sezóna.

Krkonošský SkiResort chystá řadu novinek

Krkonošský SkiResort chystá řadu novinekKrkonošský SkiResort Černá hora – Pec chystá pro lyžaře novou čtyřsedačkovou lanovku v Černém Dole, novinkou bude také zbrusu nová sjezdovka v Peci pod Sněžkou. Aktuálně můžete na Černé hoře postavit sněhuláka a prohlédnout si zimní techniku.

Den hradu Lukova nabídne zábavu, komentované prohlídky i otevření Ptačí vyhlídky

Den hradu Lukova nabídne zábavu, komentované prohlídky i otevření Ptačí vyhlídkyArcheologie, zábava, slavnostní otevření Ptačí vyhlídky i dobrá muzika, takový bude Den na hradu Lukova, který se uskuteční v sobotu 23. září. Program začne na oblíbené zřícenině nedaleko Zlína v 10:00 a potrvá do 17:00. Navštívit můžete také výstavu Hrad v proměnách času.

Jednadvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Jednadvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výletyPro poslední víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu výstav, slavností, koncertů, festivalů a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes zajímavé prohlídky a společné vyjížďky historických automobilů, motorek a kol až po vinobraní a rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Kterou z akcí si vyberete právě vy?

Zoo Dvůr Králové nad Labem spálila svou nosorožčí rohovinu

Zoo Dvůr Králové nad Labem spálila svou nosorožčí rohovinuZoo Dvůr Králové nad Labem po třech letech znovu spálila svoje zásoby rohoviny z nosorožců, aby tak symbolicky upozornila na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Ceremoniál proběhl 19. září, tedy ve stejný den, kdy je v Jihoafrické republice plánována kontroverzní dražba nosorožčích rohů. Demonstrativní pálení přijeli přímo do Dvora Králové podpořit světově uznávaný ochranář a antropolog Richard Leakey z Keni, česká topmodelka Veronika Vařeková a keňská ochranářka Paula Kahumbu.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.