Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Hlavními hvězdami Colours Of Ostrava je letos kapela N.E.R.D

Hlavními hvězdami Colours Of Ostrava je letos kapela N.E.R.D Největší hvězdou letošního festivalu Colours Of Ostrava je kapela N.E.R.D, z jejíž členů nejvíce poutá pozornost proslulý raper, zpěvák a producent Pharrell Williams. Oblíbený hudební festival Colours Of Ostrava bude ve slezské metropoli probíhat od 18. do 21. července 2018. Areál ostravských Dolních Vítkovic nabídne letos na 21 venkovních i krytých scénách přes 350 programových bodů.

O prázdninách je hrad Kašperk otevřen také v pondělí

O prázdninách je hrad Kašperk otevřen také v pondělí V červenci a v srpnu 2018 je hrad Kašperk otevřen také v pondělí od 9:30 do 18:00 hodin, tak jako i v ostatních dnech v týdnu. Poslední prohlídka hradu začíná vždy v 17:00.

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do PrahyPražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už podesáté netradiční divadelní podívanou - na 40 divadelních a hudebních představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. V týdnu od 16. do 19. července zavítejte na Výstaviště Praha Holešovice a jeho okolí. Vstup na festival je zdarma.

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu ČechNa několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?

Slovanská epopej bude až do konce roku vystavena v pražském Obecním domě

Slovanská epopej bude až do konce roku vystavena v pražském Obecním doměSlovanská epopej se po dvouleté přestávce opět objeví před zraky veřejnosti. Tentokrát v prostorách, které jsou spjaty se vznikem Československa a zároveň s dalším dílem Alfonse Muchy, který zde dekoroval Primátorský salónek. Výstavní prostory v Obecním domě patří k nejreprezentativnějším v Praze a jsou svým secesním charakterem velice spřízněné s autorovou dekorativní tvorbou. Pro cyklus Slovanské epopeje pochopitelně vytvářejí také velice vhodnou kulisu, nicméně jejich kapacita nestačí pro všech dvacet monumentálních pláten. Objeví se zde jedenáct obrazů menších rozměrů, které vesměs vznikly během první světové války a po ní, kdy byl Mucha nucen původní rozměry přizpůsobit omezeným dodávkám plátna z Belgie.

Zlatá stoka slaví 500. narozeniny: přijeďte se s ní seznámit na Třeboňsko

Zlatá stoka slaví 500. narozeniny: přijeďte se s ní seznámit na TřeboňskoNa hlavním náměstí v Třeboni stojí renesanční Dům Štěpánka Netolického, muže, který se zlatým písmem zapsal do historie třeboňského rybníkářství. Vysoce ceněná jsou i jeho díla, zejména pak stoka, která se vine Třeboňskem již 500 let. Jmenuje se Zlatá a pro místní rybníkáře má skutečně cenu zlata.

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místaMáte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.

Na farmářské trhy vyrazte do zámku v Doudlebech nad Orlicí

Na farmářské trhy vyrazte do zámku v Doudlebech nad OrlicíMalé městečko Doudleby nad Orlicí leží v malebném údolí Divoké Orlice. Jméno Doudleby je zřejmě odvozené od slovanského kmene Doudlebů, kteří přišli na naše území v době stěhování národů. Město má bohatou historii a jejím dokladem je také renesanční zámek, který vybudoval na konci 16. století Mikuláš Starší z Bubna. V neděli 15. 7. jste opět zváni na tradiční zámecké farmářské a řemeslné trhy. A bude i muzika!

Indický festival Ratha-Yatra okouzlí v neděli Prahu

Indický festival Ratha-Yatra okouzlí v neděli Prahu Ulice letní Prahy budou zas po roce na jeden den proměněny v jiný svět – centrem města bude procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let přišla do Prahy před osmi lety a od té doby pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.

10 tipů na cestu do hlubin Země

10 tipů na cestu do hlubin ZeměChcete poznat zajímavé památky, ale zámky ani hrady vás nelákají? Máte chuť zažít něco nového a nestraší vás stísněné prostory? Prohlédněte si některou z expozic hornických muzeí, které se nachází v České republice. Kromě historie těžby surovin můžete na těchto místech sestoupit přímo do štol a zakusit pocity horníků.

Poznejte naše strážní hrady

Poznejte naše strážní hradyMohutné hradby, obranné věže a hluboké příkopy – dosud působivé zbytky kdysi majestátních gotických hradů se dodnes tyčí nad českými i moravskými městy a vesnicemi. Navštivte hrady, které strážili hranice anebo obchodní stezky a jiné cesty skrz tehdejší neproniknutelné hvozdy Českého království.

V Mikulově začíná výtvarné sympozium "Dílna"

V Mikulově začíná výtvarné sympozium K mikulovskému kulturnímu létu již neodmyslitelně patří Mikulovské výtvarné sympozium "Dílna", jež je pořádáno každoročně od roku 1994 v období hlavních letních prázdnin. Aktivity sympozia probíhají zejména v prostorách mikulovského zámku ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově. Po čtyři týdny, letos od 14. července do 11. srpna 2018, umělci vybraní kurátorem tvoří v poskytnutých ateliérech díla, která ke konci akce představí veřejnosti na závěrečné výstavě spojené se slavnostní vernisáží.

Panstvo dorazí Zámecké slavnosti na Hrádku u Nechanic

Panstvo dorazí Zámecké slavnosti na Hrádku u NechanicDruhý ročník Zámeckých slavností na Hrádku u Nechanic je tady! Po celý víkend 14. a 15. července na vás v Hrádku u Nechanic čekájí kostýmové prohlídky s příběhem, dobový jarmark a občerstvení.

Divadelní léto za hranicí žánrů představí jubilejní Festival Nultý bod 2018

Divadelní léto za hranicí žánrů představí jubilejní Festival Nultý bod 2018Zahraničním hostům letošního festivalu Nultý bod dominuje kanadská tanečnice a choreografka Daina Ashbee, která festival odstartuje 16. července ve 20 hodin v Divadle v Celetné. Ashbee dvakrát vyhrála Prix de la danse de Montréal. Prestižní německý taneční magazín TANZ ji zařadil mezi 25 nejzajímavějších mladých umělců roku 2017 a americká publikace DANCE 2018 ji zařadila mezi 30 vycházejících hvězd taneční scény. V představení Pour s neuvěřitelnou upřímností konfrontuje sebe i diváka s touhou po osvobození, vystavení se bolesti i dosažení katarze. Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod proběhne letos od 16. do 21. července 2018.

V Poličce se vrátíte zpátky v čase o stodvacet let

V Poličce se vrátíte zpátky v čase o stodvacet letVýlet do Poličky nabízí možnost prohlídky s průvodci v dobových kostýmech. O víkendu 14. a 15. července 2018 jsou pro zájemce připraveny speciální prohlídky rodné světničky hudebního skladatele Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba. Setkáte se tam se členy jeho rodiny, kteří vám povypráví o svých životních osudech a nechají vás nahlédnout do fascinujícího života ve světničce 36 metrů nad zemí.

Za hudbou i pivem vyrazte na Slavnosti svijanského piva

Za hudbou i pivem vyrazte na Slavnosti svijanského pivaNadcházející 29. ročník tradičních Slavností svijanského piva nabídne již tuto sobotu 14. čevrence od 13:00 hodin opět bohatý hudební program. Na třech pódiích se v areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě vystřídá přes dvacet skupin a interpretů. K hlavním magnetům budou patřit vystoupení skupin Dymytry, Wohnout, Banjo Band Ivana Mládka, Brontosauři, Šlapeto a přijede i Jitka Zelenková. Vedle nabitého hudebního programu hosty ve Svijanském Újezdě očekává i celá řada doprovodných akcí pro celou rodinu, včetně ohňostroje krátce po setmění.

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském MeziříčíDalší ročník Gulášfestu je tady! Už od čtvrtka 12., až do soboty 14. července probíhá na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Sobotní odpoledne bude patřit dětem.

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v ÚštěkuTakovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažil! Více než dvě stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 14. července. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař, kam každoročně míří tisíce diváků, se letos koná už podvacáté.

Pekařská sobota přinese soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Pekařská sobota přinese soutěž o nejlepší chleba a rohlíkValašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 14. července pekaři. Pekařská sobota zaplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.

Nenechte si ujít jedinečnou taneční a hudební událost na Vysočině

Nenechte si ujít jedinečnou taneční a hudební událost na Vysočině Tanečníci a hudebníci z několika zemí oživí originálním vystoupením zámek Kinských a ulice města Žďár nad Sázavou. Víkendový festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu se uskuteční od 13. do 15. července. Na festival míří umělci z Latinské Ameriky, Afriky a řady evropských zemí. Vystoupí například Ghana Dance Ensemble, Jordi Galí ze Španělska nebo Gobi Dance Company z Maďarska.

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 15. 7. 2018 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav - krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.

Desítky hradů a zámků, kde potkáte zvířata

Desítky hradů a zámků, kde potkáte zvířataSamozřejmě nemyslíme nevycválané návštěvníky, ale skutečná zvířata: medvědy, pávy, koně, kočky, zajíce nebo králíky. Víte, na kterých hradech a zámcích se s nimi potkáte? Kde běhají v zámeckých parcích, kde spokojeně žijí v zookoutcích a kde skotačí třeba na stropech?

Tipy na nejlepší koupání v okolí Prahy

Tipy na nejlepší koupání v okolí PrahyKaždý si skvělé koupání představuje trochu jinak - v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany, biotopy, jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte koupaliště, rybníky, aquaparky, vodní nádrže a další možnosti, kde se můžete v okolí Prahy vykoupat.

Na zámku v Bečově si o víkendu užijí velcí i malí návštěvníci

Na zámku v Bečově si o víkendu užijí velcí i malí návštěvníciPři toulkách po nejzápadnějším výběžku Česka objevíte celou řadu zajímavých míst. Patří mezi ně i Bečov nad Teplou, malebné městečko s hradem a zámkem, v němž je k vidění relikviář svatého Maura. Letošní Bečovské slavnosti se konají od 13. do 15. července a jsou zasvěcené 100. výročí české státnosti.

Hrad Malenovice zve statečné návštěvníky na noční prohlídku

Hrad Malenovice zve statečné návštěvníky na noční prohlídkuMilovníci večerní romantiky budou mít i letos o prázdninách možnost procházet se starobylými prostorami hradu Malenovice mimo běžné návštěvní hodiny. Příležitost k tomu mají už tuto sobotu 14. července, kdy se budou konat prohlídky od 20:00 do 23:00 hodin.

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovekOd 12. do 29. července hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 1 100 hráčů z 50 zemí.

Prázdninové exkurze se strážci národního parku České Švýcarsko začínají

Prázdninové exkurze se strážci národního parku České Švýcarsko začínajíV červenci a srpnu pořádá strážní a informační služba národního parku České Švýcarsko více než deset prázdninových exkurzí pro veřejnost. Návštěvníci národního parku tak mohou nahlédnout do každodenního pracovního života zdejších strážců přírody, seznámí se však také s příběhy, které rozhodně všední nejsou. Společně se strážcem se mohou lidé vydat k nejznámějšímu cíli národního parku Pravčické bráně, nebo na méně frekventovaná místa, do Kyjovského údolí nebo na Brtnický hrádek. Vydejte se už v sobotu 14. července se strážcem k Pravčické bráně!

Vypravte se na speciální zámecké prohlídky s dětmi

Vypravte se na speciální zámecké prohlídky s dětmiS ohledem na dětské návštěvníky a také na ty, kteří si chtějí prohlédnout zámek trochu jinou formou, anebo třeba pouze část zámku, si zámky Sychrov, Zákupy a Litomyšl připravily zkrácené, nebo přímo dětské prohlídky, které trvají kolem třiceti minut.

Původní lavici z vily Tugendhat můžete vidět na Špilberku ve výstavě R. Sandala

Původní lavici z vily Tugendhat můžete vidět na Špilberku ve výstavě R. SandalaLetní novinkou Muzea města Brna je výstava „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku. Na této výstavě je k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů snímků československé meziválečné architektury tak doplňuje předmět, který je sám zachycen na jedné z fotografií. Rudolf Sandalo totiž fotografoval i vilu Tugendhat a právě jeho snímky ji proslavily ve světě. Návštěvníci výstavy mají jedinečnou šanci zhlédnout vůbec poprvé Sandalovy originální fotografie i vzácnou ukázku původního vybavení vily Tugendhat.

Muzeum Českého ráje v Turnově láká děti na zábavnou interaktivní stezku

Muzeum Českého ráje v Turnově láká děti na zábavnou interaktivní stezkuVydejte se na Cestu kamene v Muzeu Českého ráje - tato stezka provází své "cestovatele" zábavnou formou stálými výstavami muzea. Navštívíte tak expozici mineralogie, drahých kamenů a etnografie. S sebou na Cestu kamene dostanete pracovní list, který není tradičním didaktickým materiálem klasického formátu, ale jedná se o pestrou skládanku – hru, kterou si v expozicích postupně poskládáte.

Návod jak si užít hradozámecké parky a zahrady: procházky na chvíli i na celou dovolenou

Návod jak si užít hradozámecké parky a zahrady: procházky na chvíli i na celou dovolenouKdyž si pro prázdninové výlety na hrady zámky vyberete téma parky a zahrady, čeká vás putování plné zajímavých objevů. Nabízíme vám praktický manuál, v němž najdete pidizahrádky i parky, kde se dá brouzdat třeba několik dní. Že nic takového v Česku neexistuje? Ale kdepak, jen o tom zatím nevíte!

Zámek Úsov láká nově na putování středověkem a pohádkovou výstavu

Zámek Úsov láká nově na putování středověkem a pohádkovou výstavuStálá expozice Lovecko – lesnického muzea na zámku v Úsově je v letošní sezóně doplněna o atraktivní novinky. Stejně jako loni bude o prázdninách k dispozici speciální dětský návštěvnický okruh, který zahrnuje atraktivní expozici Domácí fauna a lesnictví v druhém patře zámku a k tomu oblíbenou podkrovní expozici Pohádky na zámku Úsov. Na nádvoří zámku doplní dlouhodobou výstavu Hádanky pánů z Vlašimi a Strašidelný labyrint zbrusu nová interaktivní expozice Putování středověkem, umístěná ve Vlašimském paláci, což je nejstarší část hradu Úsov.

O nedobytnou pevnost v Josefově se bude bojovat

O nedobytnou pevnost v Josefově se bude bojovatJosefovská slavnost se uskuteční v sobotu 14. července ve zdejším Dolíku. Jako za starých časů se bude ulicemi Josefova rozléhat dunění bubnů a klapání vojenských bot. Čeká vás bitevní ukázka, pochod vojenských historických jednotek městem, písničky, kouzla, zábavné soutěže, žonglování, akrobatická show s pyro fontánami, ohněm a lasery a mnoho dalšího. program začíná už v 9:00 hodin.

V Krkonoších omezení vstupu kvůli sběračům borůvek letos poprvé neuplatní

V Krkonoších omezení vstupu kvůli sběračům borůvek letos poprvé neuplatníSpráva Krkonošského národního parku 17 let po sobě omezovala z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Situace v posledních dvou letech ukázala, že dříve negativní jev - masivní sběr borůvek - už pominul. Není tedy nadále nutné speciálním opatřením zpřísňovat omezení platná v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Nadále bude platit zákaz vstupu do volného terénu pouze v 1. zóně KRNAP. Ukončením platnosti "borůvkového opatření" tak bude legální sbírat borůvky například na Světlé, Pomezním nebo Lesním hřebeni.

Prachatice hostí prestižní triatlon Xterra Czech

Prachatice hostí prestižní triatlon Xterra CzechJiž tento víkend se stanou jihočeské Prachatice dějištěm nejprestižnějšího tuzemského závodu v triatlonu Xterra Czech. Světový pohár a kvalifikace na mistrovství světa přitahuje stovky účastníků z řad profesionálů, ale především amatérů, kteří mají triatlon jen jako koníček. Xterra není jen závod, jde o festival pro celou rodinu.

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na prázdninový víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na aktuální víkend od 14. do 15. července 2018. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

20 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

20 tipů na nejnavštěvovanější místa v ČeskuOdhadnete, která místa v České republice si turisté v roce 2017 nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým místem byl tradičně Pražský hrad, mezi nejlepší se však dostal například i Aqualand Moravia, Zoo Zlín, kostnice v Kutné Hoře nebo iQLandia science center v Liberci. Celkově je žebříček velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou

V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochouHořice - nazývané městem kamenné krásy, se od přelomu 19. a 20. století stalo předním významným českým střediskem výtvarné kultury a to především s akcentem na sochařství. Čtyři sochaři během sympozia, které svou tradicí patří k nejstarším na světě, tvoří v lomu U svatého Josefa pískovcové plastiky. Vernisáž proběhne 29. července na labském nábřeží v Hradci Králové. Jeden ze sochařů je Čech, zbývající tří umělci jsou z Japonska, Peru a Řecka.

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do ZOO a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.

15 tipů kam se vydat za medvědy

15 tipů kam se vydat za medvědyMědvěd hnědý je u nás kriticky ohroženým druhem. Spíše než na horách se s ním můžete setkat v medvědáriích či medvědincích na hradech a zámcích. Největší medvědária najdete v Berouně, Náchodě nebo v Českém Krumlově. Za projití však stojí také naučné stezky věnující se medvědům, například ta šumavská vede krásnou krajinou a pojednává o posledním šumavském medvědovi, který zde byl zastřelen 14. listopadu 1856.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.