Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá nové expozice a unikátní střešní terasu

Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá nové expozice a unikátní střešní terasuNárodní zemědělské muzeum v Praze s létem ožívá – po rekonstrukci vnitřních prostor, započaté v loňském roce, se návštěvníkům od poloviny prázdnin představí ve zcela nové podobě. A proměna se nebude týkat jen stavebních úprav, které měly za cíl budovu co nejvíce přiblížit původnímu návrhu architekta Milana Babušky z roku 1937. Muzeum otevírá také další tři z řady nových expozic a unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město. Proces znovuvzkříšení muzea, zažitý pod názvem Oživování, tak vstupuje do velkého finále. To odstartuje 27. července po slavnostním otevření.

Křivořezání opět obsadí hrad Křivoklát

Křivořezání opět obsadí hrad KřivoklátPortál Kudy z nudy vás zve na řezbářské sympózium Křivořezání na hrad Křivoklát. Tradiční setkání několika desítek řezbářů s prodejní výstavou a ukázkami vyřezávání pro veřejnost se letos koná již podvacáté a probíhá od neděle 30. července do sovboty 5. srpna na dolním nádvoří.

Romantické zříceniny: ideální tip na výlet pěšky nebo na kole

Romantické zříceniny: ideální tip na výlet pěšky nebo na koleHradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupežníci nebo třeba strašidla…

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyníchNedaleko obcí Javoříčko a Březina se pod kopcem Špraněk ukrývají Javoříčské jeskyně. Proč patří podle mnohých k nejkrásnějším jeskyním u nás? Hlavně díky své unikátní krápníkové výzdobě, která oplývá rozmanitými barvami a tvary. Nahlédněte do jejích útrob i vy!

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na červencový víkend: 28. 7. a 30. 7. 2017. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

Čerstvý chléb z pece provoní Lenoru i tuto sobotu

Čerstvý chléb z pece provoní Lenoru i tuto sobotuPokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Poslední sobota v měsíci červenci již tradičně patří Lenorské slavnosti chleba.

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvostyŘeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářůVíkend 29. a 30. července bude patřit ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm už 27. ročníku Dnů řemesel a setkání kovářů. V celém areálu Dřevěného městečka budou probíhat ukázky starých řemesel. K vidění budou profese při zpracování a opracovávání dřeva, stavebních a výrobních materiálů. Připraveny jsou soutěže pro děti ve zručnosti i vědomostní. To vše za hudebního doprovodu.

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých Karpat

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých KarpatV neděli 30. července se uskuteční na Velké Javořině u Strání na Uherskohradišťsku už XXV. slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Dominanta a nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina (970 m.n.m.) se opět stane místem konání oblíbených slavností. Už po desetiletí se místní řídí heslem: "Tu bratia vždy sa stretať budú..." V přírodním amfiteátru je připraven bohatý folkloní program a na malém pódiu vás potěší veselá lidová hudba či country. Začátek je v 9:00.

Tipy kam s dětmi o víkendu

Tipy kam s dětmi o víkenduNevíte co s volným víkendem? Užijte si s dětmi prázdninový čas a vypravte se na zajímavé akce a programy. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během výstav, pohádkových představení a tvoření, nebo na čerstvém vzduchu. Vydejte se na zajímavou výstavu, na výlet na hrady a zámky, za zábavou či kulturou. Co vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.

Olomouc ožije flamenkem! Vychutnejte si Španělsko s Colores Flamencos

Olomouc ožije flamenkem! Vychutnejte si Španělsko s Colores FlamencosZa pravou španělskou atmosférou nemusíte cestovat tisíce kilometrů. S multižánrovým festivalem Colores Flamencos, který se koná od 27. do 30. července, ji zažijete přímo v centru Olomouce.

Prohlédněte si historická sídla ve večerních hodinách

Prohlédněte si historická sídla ve večerních hodinách Pro dospělé zábava a romantika, pro děti pohádky, strašidla a hlavně příležitost zůstat dlouho vzhůru, takové jsou noční prohlídky hradů, zámků a klášterů. Někde oprášili loňské scénáře, jinde na návštěvníky čekají novinky. Do nočních komnat hradů a zámků vás zve portál Kudy z nudy.

Pravé Prázdniny v Telči propuknou již v pátek

Pravé Prázdniny v Telči  propuknou již v pátekV pátek 28. července bude na telčském zámeckém nádvoří slavnostně odstartován další ročník Prázdnin v Telči, nejdelšího hudebního festivalu v České republice. V kulisách pohádkové renesanční Telče vystoupí během sedmnácti dnů na třech scénách stovky špičkových hudebníků a představí se desítky divadelních uskupení.

Za dobrodružstvím na hrady a zámky po celé léto

Za dobrodružstvím na hrady a zámky po celé létoO letních prázdninách žijí kulturní památky svým vlastním životem, a to nejen přes den, ale také večer a v noci. Například setmělým Křivoklátem vás provedou historické postavy a na divokou výpravu do české historie zve také zámek Lednice. Žádný romantik by neměl chybět při západu slunce na Troskách. Kdo má pro strach uděláno, může nahlédnout do sedlecké kostnice. Velmi zajímavé jsou také prohlídky podvečerního Mikulova nebo Plzně.

Letní filmová škola Uherské Hradiště zahájí již 43. ročník

Letní filmová škola Uherské Hradiště zahájí již 43. ročníkLetní filmová škola Uherské Hradiště vstupuje do 43. ročníku v tradičně uvolněné atmosféře a s nabídkou kvalitních filmových snímků i doprovodného programu. Vypukne již 28. července 2017 a letos představí švédské filmy, britský heritage film, uvede novinky Visegrádu i nový film Igora Chauna o Jiřím X. Doležalovi.

Festival česneku na zámku Buchlovice si vychutnejte tento víkend

Festival česneku na zámku Buchlovice si vychutnejte tento víkendFestival česneku je akce pro celou rodinu se spoustou zábavy, občerstvením ale také poučením. Je určena pro zastánce tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku, stoupence tradičních řemesel a kultury a také pro gurmány vyznávající tradiční českou kuchyni. Nedílnou součástí festivalu je také „košt česneku“, kdy je prezentováno až 25 odrůd. Netradiční festival v duchu hesla "Česnek je hrdost a pýcha" proběhne v Buchlovicích 29. července. Můžete zde ochutnat česnekový koláč, zúčastnit se soutěže "čichačů", nebo pletení česnekových copů.

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na poslední červencový víkend

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na poslední červencový víkendTipy na akce od pátku 28. 7. do neděle 30. 7. 2017. Užijte si výlety za poznáním, romatikou, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Svatoanenské dřevosochání v Harrachově představí umění dřevosochařů a jejich obratnost

Svatoanenské dřevosochání v Harrachově představí umění dřevosochařů a jejich obratnostVe dnech 26. až 29. července se bude konat v Harrachově čtvrtý ročník Svatoanenského dřevosochání. Návštěvníci této netradiční akce se na vlastní oči přesvědčí nejen o tom, jak s pomocí motorové pily nebo dláta vznikne umělecké dílo ze špalku dřeva, ale také mohou svým hlasem rozhodnout o nejlepší soše či řezbě při závěrečné vernisáži. Svatoanenské dřevosochání se bude tentokrát konat v parku u městského úřadu a vstup je pro návštěvníky zdarma.

Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov je v plném proudu

Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov je v plném prouduV Holešově se opět připravuje Festival židovské kultury, letošní 17. ročník, který se koná od 25. do 30. července. Nabídne přednášky, komentované prohlídky, výstavy, gastronomické speciality, tanec, hudbu, divadlo a dokonce kurzy hebrejštiny. Programová nabídka je ještě bohatší a „nabitější“ než v předchozích ročnících.

Dobrovolníci se vrací do lesů na Králický Sněžník. Do střechy Evropy totiž zatéká

Dobrovolníci se vrací do lesů na Králický Sněžník. Do střechy Evropy totiž zatéká Králický Sněžník, naše nejmenší a zároveň třetí nejvyšší pohoří, bývá označován za střechu Evropy. Řeky z jeho svahů stékají totiž do tří moří (Černého, Baltského a Severního). Dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu Hnutí DUHA se příští týden už počtvrté vrátí pracovat do tamějších horských lesů, neboť do této evropské střechy po léta zatéká. Lesy a vzácná příroda Sněžníku, chráněná na části území jako národní přírodní rezervace, je totiž poznamenána někdejším usycháním imisemi zasažených horských smrčin a tehdejším necitlivým lesnickým hospodařením.

Hrad Buchlov láká na večerní strašidelné prohlídky

Hrad Buchlov láká na večerní strašidelné prohlídkyHrad Buchlov ožívá v době prázdnin nadpřirozenými bytostmi. V historických interiérech se totiž usadila Černá paní, strašidla a duchové! Proniknout do jejich světa můžete při večerních prohlídkách během 3 nocí hraných pověstí a příběhů, proběhne i doprovodný program na nádvoří a ohňová show. Noci s černou paní, uskuteční se v termínech čtvrtek 27., pátek 28. a sobota 29. července, začátky vždy v 19:30. Vstup do areálu je zdarma, vstupné je potřebné k prohlídce hradu, která trvá 70 minut. Vstupenky doporučujeme rezervovat.

Husitské víkendy aneb Husité jsou opět na Housově mlýně

Husitské víkendy aneb Husité jsou opět na Housově mlýněTrávíte dovolenou na Táborsku a hledáte náplň volného času o prázdninových víkendech? Zavítejte do Tábora, kde opět startuje zábavný pořad Husitské víkendy. Program je určen nejen pro rodiny s dětmi, na své si přijde každý milovník historie, zábavy i ponaučení. Na Housově mlýně v Táboře vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel.

Ornitologové z jižních Čech zvou na kroužkování ptáků

Ornitologové z jižních Čech zvou na kroužkování ptákůPřes 35 tisíc chycených ptačích jedinců, 107 zaznamenaných druhů ptáků, 222 metrů jemných sítí na 13 stanovištích a 10 dní trvající tábor - taková čísla popisují významnou ornitologickou kroužkovací Akci Acrocephalus, která se koná v době mezi 23. červencem a 1. srpnem na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 6. a 18. hodinou.

Lesy ČR opravily turistický chodník na Karlovský most

Lesy ČR opravily turistický chodník na Karlovský mostLesům ČR se podařilo dokončit 1,3 kilometrů dlouhý turistický chodník k soutoku Jizery, část páteřní cesty mezi Českou republikou a Polskem v Jizerských horách. Lokalitu ročně navštíví až 50 tisíc lidí. Nová cesta nabízí pěkný povrch a také zcela zmizela bariéra dřevěného schodiště.

Zoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakadua

Zoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakaduaDva roky se čekalo v Evropě na odchov mláděte dvojzoborožce nosorožčího. Velký a hlavně dvojnásobný úspěch si tak nyní může připsat Zoo Praha. To však není ani zdaleka vše. Pražské zoo se rovněž podařil první přirozený odchov kakadua palmového.

Pojeďte na letní výlet do Babiččina údolí

Pojeďte na letní výlet do Babiččina údolíBabiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa u nás, ve kterém prožila dětství spisovatelka Božena Němcová. Není to jen Staré bělidlo, které bylo v roce 1797 postaveno jako mlynářský výměnek ratibořického mlynáře Antonína Rudra (pana otce z Babičky), ale také Starý mlýn, a v sousedství Starý mandl.

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídkuVydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Ve skleníku Fata Morgana se nedávno vylíhl vzácný motýl z Madagaskaru, kterého v Čechách jen tak neuvidíte

Ve skleníku Fata Morgana se nedávno vylíhl vzácný motýl z Madagaskaru, kterého v Čechách jen tak neuvidíteMinulý týden čekalo na návštěvníky skleníku Fata Morgana překvapení v podobě nově vylíhnutého motýlího krasavce. Druh Argema mittrei patří mezi největší motýly světa a pro svůj vzhled se mu přezdívá „kometový motýl“. Pochází z tropických lesů Madagaskaru a v Evropě se vystavuje jen zřídka. Ve skleníku Fata Morgana se vylíhl teprve podruhé. Poprvé to bylo v roce 2004 krátce po tom, co byl skleník slavnostně otevřen pro veřejnost. Zahrada vystavuje ještě dalších 12 kokonů tohoto druhu, lze tedy předpokládat, že tropický skleník v blízké době ozdobí další krásné „madagaskarské komety“. Skleník Fata Morgana můžete navštívit denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Klášter v Plasích nabídne o víkendu návštěvníkům letní barokní festival

Klášter v Plasích nabídne o víkendu návštěvníkům letní barokní festivalZámek Nebílovy a kláštery Plasy a Kladruby se v letošním roce zapojily do unikátního projektu Plzeňského kraje „Západočeské baroko“. Pro návštěvníky obou objektů je připraven bohatý program, který zaútočí na všechny jejich smysly. Mohou si poslechnout barokní hudbu, navštívit noční prohlídku nebo přivonět k vůním typickým pro období baroka. Klášter Plasy uspořádá ve dnech 21. a 22. července Letní barokní festival. Návštěvníci se mohou těšit na Malou pouť ke svaté Máří, jejíž součástí bude malá mše v kapli v sýpce a následný koncert v severním křídle sýpky. Druhý den budou promítat film na rajském dvoře, který zakončí barokní ohňostroj.

Pohádkové prohlídky za úplňku chystá zámek Žirovnice

Pohádkové prohlídky za úplňku chystá zámek ŽirovniceNenechte si ujít noční prohlídky zámku Žirovnice 21. a 29. července od 20.00 do 21.00 hodin! Prohlídky jsou především pro děti od 3 do 12 let. Rezervace vhodná na telefonním čísle 565 494 095, zamek@zirovnice.cz .

V plzni si prohlédnete skvosty s vůní benzínu

V plzni si prohlédnete skvosty s vůní benzínuO víkendu 21. - 23. července 2017 uvítá plzeňské DEPO2015 návštěvníky unikátní a jedinečné sbírky automobilových skvostů. Od pátku do neděle zaparkuje v areálu bývalého depa dopravních podniků na dvě stě historických automobilů i moderních bouráků. Doprovodný program myslí na atrakce pro dospělé i děti, umění s láskou k motorům i stylové občerstvení.

Zoopark Zájezd láká na obří králíky i surikaty

Zoopark Zájezd láká na obří králíky i surikatyZoopark Zájezd je rodinná zoologická zahrada mezi Prahou a Kladnem. Je unikátní přírodními expozicemi, díky kterým jsou lidé ke zvířatům velmi blízko, a také snahou návštěvníkům především vytvořit místo k odpočinku v přírodě. Na letošní letní sezónu si zoopark připravil řadu novinek - obří králíky, největší sbírku chameleonů v Evropě, skupinu lišek s liščaty a malé i velké určitě potěší malé surikaty.

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad Lughnasadový čas je tu. Bude se slavit, křepčit, jíst a pít. Aby ale bylo možné oslavit svátek obilí, je nutné jej nejdříve sklidit a dostat „pod střechu“. V sobotu 22. července se tak v archeoskanzenu Nasavrky sejdou Kelti z kmene Boii a společně vyrazí na žně, jak jinak než tradičními metodami. A slavit se bude i v následujícím týdnu, od pátku 28. do soboty 29. července.

Letní shakespearovské slavnosti: Mimořádné představení s Janem Třískou se vrací na Hrad

Letní shakespearovské slavnosti: Mimořádné představení s Janem Třískou se vrací na HradPocta Shakespearovi měla být jednorázovou oslavou loňského významného výročí legendárního dramatika. Unikátní představení Letních shakespearovských slavností se ovšem setkalo s tak mimořádným ohlasem diváků i kritiky, že se ho organizátoři rozhodli uvést i letos, a to od 23. do 28. července. Po šest večerů budou opět jeho hvězdami herec Jan Tříska a překladatel Shakespearova díla Martin Hilský.

10 tipů, kam se vydat za písečnými dunami

10 tipů, kam se vydat za písečnými dunamiToužíte spatřit pravé písečné duny? Nemusíte až na Saharu, několik minipouští máme i u nás! Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Nejsou to sice žádná rozsáhlá území s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá. Pojďte s námi objevovat ty nejzajímavějších z českých pouští.

V létě do kina? Pak jedině do letního!

V létě do kina? Pak jedině do letního!Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika.

Objevte dětský ráj na zámku Berchtold

Objevte dětský ráj na zámku BerchtoldPohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl, peklo s čerty v podzemí, Perníkovou chaloupku s Ježibabou, kocoura Mikeše, mini zoo, dětské hřiště a muzeum to vše je objevíte v zámeckém areálu Berchtold. V parku je navíc stálá výstava miniatur českých hradů, zámků a dalších historických objektů z celé ČR. Letos si nově můžete v areálu užít bezpečné koupání v rybníku Ve Žlábkách.

Zoo Dvůr Králové nabízí noční safari jako jediná v Evropě

Zoo Dvůr Králové nabízí noční safari jako jediná v EvropěKaždý večer si můžete užívat jízdu Afrika Expressem po safari v Zoo Dvůr Králové nad Labem. Uvidíte nosorožce, zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Do konce sprna probíhají jízdy každý večer, v září pouze v pátek a v sobotu.

Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíří a na prohlídku můžete mimořádně i v noci

Na zříceninu Potštejn dorazí loupeživí rytíří a na prohlídku můžete mimořádně i v nociZnáte hrad Potštejn? Potštejn je obec zhruba 4,5 km jihovýchodně od Vamberka. První písemná zmínka se datuje až k roku 1287. Německý název zněl Pottenstein. Jméno získala obec podle stejnojmenného hradu, který se jmenoval podle svého zakladatele Půty z rodu Drslaviců: Půtův kámen, Puttenstein, zkomoleně Potštejn. Na Potštejně se natáčely filmy Předtucha a Mladá léta.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.