Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Hradozámecká noc se blíží!

Hradozámecká noc se blíží!Poslední srpnová sobotní noc znamená už tradičně vrchol prázdninové sezony, který Národní památkový ústav slaví nočním otevřením řady hradů a zámků s komponovanými programy, divadlem, hudbou, světelnými efekty a dalšími akcemi plnými romantiky. Letos, kdy se Hradozámecká noc uskuteční již podeváté.

21. srpen 1968 – den, kdy začala sovětská okupace Československa

21. srpen 1968 – den, kdy začala sovětská okupace ČeskoslovenskaV úterý 21. srpna to bude přesně 50 let od srpnové okupace z roku 1968 vojsky Varšavské smlouvy. Vpád vojsk do tehdejšího Československa se konal v čele se Sovětským svazem na žádost konzervativního křídla KSČ. Vedle Sovětů se ho účastnili vojáci z Polska, Maďarska a Bulharska. Vojska NDR hranice ČSSR nakonec nepřekročila a stejně se zachovalo Rumunsko a Albánie. Vojska SSSR u nás pak zůstala až do roku 1991. Letošní kulaté výročí připomíná řada výstav, happeningů, koncertů a dalších společenských akcí.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáciMezinárodní dudácký festival Strakonice opět nabídne zajímavý program za účasti mnoha domácích i zahraničních dudáckých souborů i samostatných dudáků. Svým specifickým zaměřením na dudy a folklor spjatý s tímto nástrojem i další žánrovou bohatostí, patří dudácké festivaly ve Strakonicích mezi nejvýznamnější svého druhu v domácím i mezinárodním měřítku. Víte, v čem se liší dudácká muzika Skotska, Turecka či Maďarska? Zjistit to můžete v Strakonicích, kde od 23. do 26. srpna bude probíhat Mezinárodní dudácký festival.

Lázně Luhačovice nabízejí jedinečné divadelní zážitky

Lázně Luhačovice nabízejí jedinečné divadelní zážitkyNejnavštěvovanější moravské lázně - Lázně Luhačovice, nabízí celou škálu ubytování od luxusního hotelu, přes vilu v alpském stylu, až po útulné penziony. Už 20. ročník přehlídky komorní divadelní tvorby se chystá v Luhačovicích. Divadelní Luhačovice začnou v neděli 19. a potrvají do soboty 25. srpna 2018. Představení se uskuteční v Lázeňském divadle. Kmotry přehlídky budou Hana Maciuchová za Českou republiku a Dušan Jamrich za Slovenskou republiku.

Vydejte se do Dobrušky za mamutím klem

Vydejte se do Dobrušky za mamutím klemMuzeum v Dobrušce na Rychnovsku se chlubí zajímavou stálou expozici s průchodem středověkou uličkou i s mamutím klem. Budova, bývalý rabínský dům, ukrývá také unikátní židovskou očistnou lázeň.

V Holešově se nově projdete po stopách české historie zámeckou zahradou

V Holešově se nově projdete po stopách české historie zámeckou zahradouV zahradě zámku v Holešově je připravena pro veřejnost a především pro děti a mládež Stezka po stopách české historie. Je volně přístupná až do 28. října. Stezka zmiňuje nejdůležitější události posledních sto let, vznikl československého státu, jména prezidentů i tragické mezníky, které fatálně ovlivnily historii země, jako byl Mnichov nebo srpen 1968. Otázky jsou přitom rozděleny na dvě varianty – jednodušší pro děti 1. stupně základních škol a složitější pro děti 2. stupně, gymnázia a širokou veřejnost.

Kam vyrazit na noční prohlídky do konce prázdnin?

Kam vyrazit na noční prohlídky do konce prázdnin?Máte rádi netradiční, tajemné a zajímavé prohlídky hradů a zámků? Máme pro vás několik tipů, kam se můžete vydat ještě do konce prázdnin. Nejen pro děti budou takové prohlídky skvělým zážitkem.

V Českých Budějovicích se otevře prohlídkový okruh kostelem Panny Marie Růžencové

V Českých Budějovicích se otevře prohlídkový okruh kostelem Panny Marie Růžencové U příležitosti 120. výročí položení základního kamene kostela Panny Marie Růžencové vznikne v novorománské památce prohlídkový okruh. Areál Petrinum, který je mateřincem původní budějovické Kongregace Bratří Nejsvětější Svátosti - petrini, otevře turistům své brány 21. srpna 2018 od 9 hodin. Prohlídkový okruh seznámí zájemce s minulostí kostela, bratry mnichy a kongregací samotnou, která letos slaví 130. let od založení.

Teplá Vltava je splavná i v letošním tropickém létě

Teplá Vltava je splavná i v letošním tropickém létěO splouvání Vltavy je letos opět velký zájem, i když si vodáci za splouvání oblíbeného úseku v čarokrásné přírodě šumavského národního parku pořadně připlatí. Splutí trasy mezi Soumarským Mostem a Pěknou stojí letos 600 korun. Úsek je možný splouvat až do 31. října, minimální limit vodní hladiny je 50 cm. Kvůli plánované opravě železničního mostu Dobrá se vodákům navíc letos přesunulo odpočinkové místo.

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Kde tedy objevíte české giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů?

Dvacet biotopů, kde si na konci léta užijete koupání v čisté vodě

Dvacet biotopů, kde si na konci léta užijete koupání v čisté voděTaké vinou tropického léta vypadá voda ve vašem oblíbeném rybníku, přehradě nebo přírodním koupališti spíš jako hrachová polévka? Pak je ta nejlepší chvíle vyzkoušet biotopy, kde se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Zmapoval je pro vás portál Kudy z nudy.

Svezte se o víkendu mimořádně důlním vláčkem v rezervaci Soos

Svezte se o víkendu mimořádně důlním vláčkem v rezervaci SoosPokud tento víkend vyrazíte do rezervace Soos u Františkových Lázní, můžete se svézt důlním vláčkem. Vozit návštěvníky bude po zbývající srpnové víkendy 18. a 19. srpna i 25. a 25 srpna. Poté je ještě šance svézt se do poloviny září (do 15. a 16. září). Vězte, že jde o opravdový unikát. Dráha o rozchodu 600 milimetrů je jedním z mála dochovaných systémů na našem území. Její vznik sahá o sto let zpátky, kdy se v okolí města Skalná ve velkém těžil jíl a hlíny a takových úzkokolejek bylo zapotřebí.

20 tipů na nejzajímavější historické akce do konce prázdnin

20 tipů na nejzajímavější historické akce do konce prázdninV naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Návštěvníky vyhledávané jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechejte si ujít nejzajímavější akce do konce prázdnin!

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídnou Jelenovršské slavnosti

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídnou Jelenovršské slavnostiNa nově vyznačené Zlaté stezce čekají v neděli 19. srpna 2018 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie tradiční Jelenovršské slavnosti. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka, je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.

Linhartovský zámek nabídne v sobotu noční prohlídky

Linhartovský zámek nabídne v sobotu noční prohlídkyV sobotu 18. srpna od 20 hodin ozáří 9 000 svíček prostory linhartovského zámku. Pouze tento večer bude zpřístupněno pro návštěvníky zámecké sklepení. Po loňské expozici "vesmír a mimozemské civilizace" přichází letos kastelán s tématem !Úžasný svět pohádek a večerníčků".

Řemeslné pohádkové léto v Muzeu lidových staveb v Kouřimi pokračuje dožínkami

Řemeslné pohádkové léto v Muzeu lidových staveb v Kouřimi pokračuje dožínkamiV kouřimském skanzenu je každou sobotu pro děti připravena zajímavá prohlídka s ukázkou tradičních řemesel a čtením pohádek. Každá sobota bude věnována jednomu řemeslu a pohádkám, které se k řemeslu vztahují. Na sobotu 18. srpna od 10 do 18 hodin je připraven národopisný pořad Dožínky. Pořad připomene zvyky významné slavnosti po ukončení žní známé již z předkřesťanských dob v podobě, v jaké se konaly v 19. století.

Rozhledna Štěpánka v Příchovicích slaví 126. narozeniny

Rozhledna Štěpánka v Příchovicích slaví 126. narozeninyRozhledna Štěpánka letos slaví 126 let, a i když na svá léta vůbec nevypadá, zaslouží si pořádnou oslavu! Každoroční Štěpánův jarmark, který se koná při příležitosti narozenin rozhledny, proběhne v sobotu 18. srpna 2018 od 10 hodin. Štěpánka patří také bezesporu k nejkrásnějším rozhlednám v Jizerských horách, ne-li v celých Čechách.

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníkyLéto je v plném proudu a návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají stále možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.

V Hoslovickém mlýně budou v sobotu slavit dožínky

V Hoslovickém mlýně budou v sobotu slavit dožínkyVe vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 18. srpna konají dožínky. Těšit se můžete na ukázky mlácení obilí cepem a na mlátičce, čističku pro čištění obilí, ukázky vázání povřísel a snopů, uvádění žentouru do pohybu, pouštění mlýnského kola, pletení košíků a ošatek a poznávání obilovin. Nebude chybět stárek, dožínkový věnec, soutěže pro děti a pečivo z čerstvé výběrové mouky. Pro děti jsou připraveny soutěže a velcí i malí vyzkoušejí, jak se dá umlít obilí pomocí kamene. Kromě tradičního jarmarku se můžete těšit na pečení chleba s ochutnávkou.

V Mirakulu vás v sobotu čeká Den rekordů

V Mirakulu vás v sobotu čeká Den rekordůDvě sotva se batolící drobounké holčičky v oranžových tričkách, tři osmiletí pihatí rošťáci v modrém a dva důstojní obrýlení pánové ve fialovém. Ne, nebojte se, nešálí vás zrak. Tak anebo nějak podobně to totiž bude vypadat 18. srpna v Parku Mirakulum, kde se bude už popáté konat Den rekordů.

15 tipů na návštěvu zajímavých muzeí

15 tipů na návštěvu zajímavých muzeíV České republice najdete stovky zajímavých muzeií, které skrze stálé expozice i tematické výstavy představují historii i současnost nejrůznějších krajů, osobností i jednotlivých věcí. Z nepřeberného množství vybrala redakce portálu Kudy z nudy patnáct zajímavých tipů na návštěvu těchto institucí, kde se rozhodně nudy bát nemusíte!

Panstvo dorazí Zámecké slavnosti na Hrádku u Nechanic

Panstvo dorazí Zámecké slavnosti na Hrádku u NechanicDruhý ročník Zámeckých slavností na Hrádku u Nechanic je tady! Po celý víkend 18. a 19. srpna na vás v Hrádku u Nechanic čekájí kostýmové prohlídky s příběhem, dobový jarmark a občerstvení.

Zrestaurovaný orloj se pomalu vrací na Staroměstskou radnici

Zrestaurovaný orloj se pomalu vrací na Staroměstskou radniciAstronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře, se pomalu opět navrací na pražskou Staroměstskou radnici. V polovině srpna dochází k postupné instalaci okének k apoštolům, jejich točny i čtyřiadvacetníku. Až budou práce na astrolábu hotovy, vrátí se do orloje i jeho mechanismus. Mělo by se tak stát do konce srpna. Celková rekonstrukce orloje a všech jeho mechanismů by měla být hotova do říjnových oslav 100. výročí vzniku Československa.

Zoopark Chomutov v létě nabízí večerní Safari expres

Zoopark Chomutov v létě nabízí večerní Safari expresVyužijte možnosti jízdy večerním Safari expresem v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově! Pozorovat zde můžete více než 160 druhů zvířat o 1000 jedincích, mezi kterými je 14 ohrožených druhů zařazených do Evropských záchranných programů. Cesta do světa bytostí z českých i zahraničních pohádek se uskuteční tradičně druhý a třetí srpnovou sobotu 18. srpna. První vůz vyjede vždy v 18:00 hodin. Cesta, během které potěší děti i dospělé více než sedm desítek nejrůznějších pohádkových postaviček, trvá asi hodinu. Návštěvníci mohou po celou dobu sledovat dění z pohodlí sedadel safari expresu a zoovláčku.

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu opět v pivovaru Chodovar

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu opět v pivovaru ChodovarKromě výborného piva se můžete tento víkend těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2018“? Vypravte se v sobotu 18. srpna 2018 na Slavnosti piva Chodovar.

Prvorepublikové bunkry na Bohumínsku soutěží v anketě České a slovenské stavby století

Prvorepublikové bunkry na Bohumínsku soutěží v anketě České a slovenské stavby stoletíČeskoslovenské opevnění, včetně staveb v Bohumíně, se dostalo mezi 64 nejlepších staveb v České republice. Anketa probíhá na webu stavbystoleti.cz u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého ČeskaTipy na letní akce o víkendu od pátku 17. do neděle 19. 8 2018. Užijte si výlety za romantikou a poznáním, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé prázdninové zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro letní výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

V Aši se chystají Česko-bavorské slavnosti piva

V Aši se chystají Česko-bavorské slavnosti pivaJak se již stalo zvykem, tak i v letošním roce se budou konat pod vrchem Háj letní slavnosti, letos pod názvem Česko-Saské slavnosti. Těšit se můžete na prodej piva regionálních pivovarů, zábavné atrakce pro děti, videoprojekce na LED obrazovce, stánkový prodej občerstvení a bohatý kulturní program.

Oživené noční prohlídky hradu Švihov ukáží sedm smrtelných hříchů

Oživené noční prohlídky hradu Švihov ukáží sedm smrtelných hříchůMilovníci dobré zábavy a nezaměnitelné atmosféry hradu Švihov mají konec prázdnin neodmyslitelně spjatý s oživenými prohlídkami pozdně středověkého klenotu, které odemykají poetická zákoutí unikátní stavby a nabízejí osvědčenou směsici divadla, tance i šermu. Letošní noční prohlídky budou probíhat v pátek a sobotu v termínech 17. a 18., 24. a 25. srpna 2018 od 19.00.

Romantické zříceniny: ideální tip na výlet pěšky nebo na kole

Romantické zříceniny: ideální tip na výlet pěšky nebo na koleHradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…

15 tipů na příjemná koupaliště

15 tipů na příjemná koupalištěVyrazte v teplém letním počasí k vodě. Roztáhněte deku na přírodní pláži nebo u kraje bazénu. Prožijte klidné dopoledne s knihou na sluníčku nebo projezděte den na tobogánu. Ať už zvolíte přírodní koupaliště nebo klasický bazén, určitě si léto pořádně užijete.

Upíry, zombie vstávající z hrobu a další hrůzy zažijete v Draxmooru

Upíry, zombie vstávající z hrobu a další hrůzy zažijete v DraxmooruUž když se přibližujete ke Strašidelnému zámku Draxmoor, přejede vám mráz po zádech při poslechu hrozivého smíchu čarodějnice, která Draxmoor ovládá. To ovšem ještě není nic proti tomu, co na vás čeká po vstupu do temného interiéru. Všude se to hemží strašidly. Potkáte čarodějnici, kostlivce, čaroděje, prince začarovaného v žabáka, draka, rytíře a další monstra, která zámek obývají. Letošní noční prohlídka Strašidelného zámku Draxmoor v Dolní Rožínce určená pro dospělé začne v sobotu 18. 8. ve 22 hodin a bude trvat až do půlnoci! Upíry, kostlivce s motorovou pilou i děsivou čarodějnici můžete potkat v této speciálně upravené prohlídce pouze dvakrát do roka!

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórumHrad Helfštýn ležící nedaleko Lipníka nad Bečvou znají dobře vyznavači kovářské výhně. V sobotu 18. srpna zahájí správa hradu jubilejní 30. Kovářské fórum v historické hradní kovárně na 3. nádvoří Helfštýna. Od roku 1982 se na hradě pravidelně pořádá také setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Na Helfštýně letos chystají, jako již tradičně, řadu dalších zajímavých akcí.

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí TelčHistorické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 17. do soboty 18. srpna v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Na letošních slavnostech se však seznámíte i s obdobím začátku 20. století a zábavnou a poučnou formou si připomenete 100. výročí vzniku Československa a návštěvu prvního prezidenta T. G. Masaryka v roce 1928 v Telči.

Hradec Králové slaví v sobotu svátek keramiky a skla

Hradec Králové slaví v sobotu svátek keramiky a sklaV sobotu 18. srpna od 10 do 18 hodin ožije centrum Hradce Králové ruchem tradiční české tvorby hrnčířských dílen, sklářských a keramických ateliérů. Na Tylově nábřeží proběhne další ročník svátku keramiky a skla. Můžete zde prohlížet a nakupovat výrobky sklářských a hrnčířských řemeslníků z celé republiky a obdivovat předvádění tradičních řemeslných technik. To vše za stylového hudebního doprovodu.

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko - římskou bitvu

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko - římskou bitvuKeltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 18. srpna se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko - římská bitva.

Festival určený všem milovníkům dobrého čaje, to je Čajomír fest

Festival určený všem milovníkům dobrého čaje, to je Čajomír festNa Vyšehradě vás o víkendu 18. a 19. srpna čekají ochutnávky a tradiční čajové obřady v podobě evropského sletu čajových profesionálů a nadšenců v přípravě čaje. Staré Purkrabství se promění na jeden den v jednu velkou čajovou vesnici s desítkami čajoven a tržnící. Nebude chybět doprovodný program - pouliční umění, tvořivé dílny, prezentace čajové školy a další. Těšit se můžete i na workshopy, hudební program nebo dětský koutek. Součástí festivalu je společný koncert na tibetské mísy - vemte si svou a přidejte se!

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na koleVyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.

Milovníci historických vozidel zavítají o víkendu do Kutné Hory

Milovníci historických vozidel zavítají o víkendu do Kutné HoryDalší ročník prestižního mezinárodního závodu historických vozidel se tradičně uskuteční v nevšedním městě Kutné Hoře o víkendu 18. a 19. 8. 2018. Svoje síly zde změří veteráni nejen z ČR, ale také z Francie, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Diváci tak budou moci obdivovat opravdové unikáty.

Vůně slivovice láká do Vizovic na Trnkobraní

Vůně slivovice láká do Vizovic na TrnkobraníJen těžko si lze představit návštěvu Valašska, aniž bychom neochutnali jeho nejtypičtější produkt – slivovici. Nezapomeňte se proto zastavit ve Vizovicích v návštěvnickém centru Distillery Land společnosti Rudolf Jelínek. Během prohlídky se dozvíte nejen, jak se destiláty z ovoce vyrábějí, ale samozřejmě je budete moci také ochutnat. Ovocem provoněný Distillery Land představuje historii i současnost výroby tradičních světoznámých ovocných destilátů z Vizovic. Navíc se ve Vizovicích bude v pátek 17. a sobotu 18. srpna konat již 51. festival Trnkobraní!


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.