Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého ČeskaTipy na zajímavé akce o víkendu od pátku 21. do neděle 23. prosince 2018. Užijte si výlety za romantikou a poznáním, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, podzimní gastronomické akce, vánoční výstavy a trhy a také inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro adventní výlety a slavnosti z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Tipy na předvánoční víkend v Praze a okolí

Tipy na předvánoční víkend v Praze a okolíV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na aktuální víkend 22. a 23. 12. 2018. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapra

Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapraNakupujte čerstvé ryby na Vánoce 2018 přímo u třeboňských rybářů. Tradičním místem pro nákup vánočního kapra od rybářů jsou sádky společnosti Rybářství Třeboň. Otevřeno je až do 24. prosince.

Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů krok za krokem

Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů krok za krokemChcete pořídit svým blízkým opravdu originální dárek? Toužíte nasát vánoční atmosféru v klidu a pohodě? Máme pro vás báječné tipy, jak strávit adventní čas ve výrobnách vánočních ozdob a přitom nakoupit originální ručně vytvořené vánoční ozdoby.

Přijďte do Národního technického muzea pouze za 50 Kč

Přijďte do Národního technického muzea pouze za 50 KčNa památku prezidenta Václava Havla (18. 12. 2011) bude v úterý 18. prosince 2018 po celý den vstup do Národního technického muzea pouze za 50 Kč.

Zavzpomínejte na Václava Havla

Zavzpomínejte na Václava HavlaOsmnáctého prosince uplyne sedm let od úmrtí Václava Havla. Dramatik, spisovatel, disident a poslední československý prezident se narodil 5. 10. 1936 v Praze, zemřel 18. 12. 2011 v Hrádečku u Trutnova. Zavzpomínat na něj můžete společně s jeho dalšími příznivci na různých akcích nebo v poněkud recesivním duchu, když si v úterý 18. prosince ohrnete nohavice u kalhot.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolíKřišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzeaVánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy - najdete je například v Horní Lideči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.

Náměstí v Plzni žije adventem, dětem se otevřela Ježíškova pošta

Náměstí v Plzni žije adventem, dětem se otevřela Ježíškova poštaVánoce už jsou za dveřmi, a tak si čekání na příchod Ježíška můžete zpestřit výletem do Plzně. Klasické vánoční trhy se na náměstí Republiky budou konat až do 23. 12. Nejkrásnější jsou v podvečer, kdy se tu potkávají známí, mezi dřevěnými stánky se line vůně svařáku a opékaných klobásek, děti zvoní na dřevěné zvoničce a na podiu se střídají místní pěvecké soubory. Na plzeňské radnici začala navíc úřadovat i vánoční pošta.

Užijte si běžky na Šumavě

Užijte si běžky na ŠumavěBěhem tohoto víkendu byla na Šumavě upravena řada tras pro běžky. Sněhu zatím není mnoho, cca 15 až 35 centimetrů, přece však už leckde najdete pěkné stopy. Zajímavou uprávou je, že lesníci správy Národního parku Šumava hodlají přes zimu udržovat i stezky pro pěší turisty.

Vypravte se s Rychlými šípy pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Vypravte se s Rychlými šípy pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšeryMilujete romantická zákoutí Starého Města v Praze, osvětlená starými lucernami? Právě sem podle mínění mnohých čtenářů umístil spisovatel Jaroslav Foglar tajemná Stínadla, známá z příběhů Rychlých šípů. 17. prosince to bude rovných osmdesát let od chvíle, co na stránkách dětského časopisu Mladý hlasatel vyšel první díl známého kresleného seriálu.

Vánoční tipy, kde můžete vidět živý betlém

Vánoční tipy, kde můžete vidět živý betlémPokud máte rádi klasické Vánoce, určitě s nimi máte spojené i betlémy. Pokud se nespokojíte s doma postaveným betlémem nebo výstavou betlémů, zkuste se vypravit za některým z živých betlémů. Nejvíce jich můžete vidět o vánočních svátcích.

V Luhačovicích už opět můžete ochutnat pramen Ottovka

V Luhačovicích už opět můžete ochutnat pramen Ottovka Jeden z nejznámějších luhačovických pramenů Ottovka je od začátku prosince opět zpřístupněn a slouží veřejnosti. Pramen byl v posledních letech až na výjimky uzavřen kvůli problémům s kvalitou vody. Nyní je však lázeňským hostům i turistům zcela v pořádku znovu přístupný.

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchneStálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v čase: 10:00, 11:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin, v neděli pouze v 10:00 a 11:00 hodin.

Nechte se okouzlit zámeckým adventním trhem v Děčíně

Nechte se okouzlit zámeckým adventním trhem v DěčíněO třetím adventním víkendu je na děčínském zámku připraven tradiční předvánoční trh, tentokrát s celou řadou novinek a překvapení. Návštěvníci s dětmi se mohou těšit na tradiční pečení vánočních perníčků či výstavu historických loutek. Kromě toho bude po celý den volně otevřená zámecké kaple sv. Jiří, kde bude možné na chvíli spočinout a třeba si rozsvítit svíčku.

Kam v Praze za uměním? Do galerií a muzeí!

Kam v Praze za uměním? Do galerií a muzeí!Kromě architektonických památek nabízí Praha bohatý výběr výstavních prostor, muzeí a galerií. Praha má prvotřídní muzea zaměřená na středověké a antické umění, ale co kontroverznější moderní umění? Nestrachujte se, v Praze najdete dost různých instalací moderního umění i postmoderny, soukromých vernisáží a kvalitních muzeí. Stačí se rozhlédnout a vybrat si z našich tipů, které vás zavedou za uměním, historií, poučením a zábavou do pražských institucí.

Ve vánočním čase se stává velkým lákadlem Muzeum betlémů v Třebechovicích

Ve vánočním čase se stává velkým lákadlem Muzeum betlémů v TřebechovicíchTřebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je než 100 let starý unikátní mechanický Proboštův betlém, který má na 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Je jediným betlémem prohlášeným národní kulturní památkou (1999), je 6,9 metru dlouhý, 2,2 metru vysoký a z 350 figurek se jich 51 pohybuje a dalších 120 jezdí na několika pásech. Autory betlému jsou lidoví řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián.

Vypravte se na adventní trh v broumovském klášteře

Vypravte se na adventní trh v broumovském klášteřePřijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Trhy v neděli 16. prosince doplní i adventní dílna a prohlídky kláštera.

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se na konci listopadu zavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo dál otevřeno!

Užijte si Lednicko-valtický areál se svařeným vínem

Užijte si Lednicko-valtický areál se svařeným vínemNecháte se nalákat k romantické plavbě parkem lednického zámku? Plavby po ramenech řeky Dyje, provázené výkladem o historii a zajímavostech bývalého lichtenštejnského panství si můžete vychutnat po celou zimu. Uzavřené a vyhřívané lodě o prosincových víkendech vyplouvají od 10 do 15 v půlhodinových intervalech. Doba plavby je 40 minut, v ceně lodního lístku je pohárek svařáku nebo čaje.

Skiareál Aldrov ve Vítkovicích začíná dnes novou sezónu

Skiareál Aldrov ve Vítkovicích začíná dnes novou sezónuTak a je to konečně po krásném prosluněném létě a podzimu opět tady! Na tento víkend 15. až 16. prosince 2018 se hlásí pěkné počasí, sněhu je již dostatek a lyžařská sezóna na Aldrově v Krkonoších může konečně začít! Od soboty 15. prosince se jezdí denně od 8:00 do 16:00 hodin na lanovce Prezidentský expres až do konce sezóny! Snowpark Jizerka bude v provozu až od pátku 21. 12. 2018.

Poznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce

Poznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrceK adventnímu výletu do Jindřichova Hradce patří zastávka u Krýzových jesliček v Muzeu Jindřichohradecka. Kromě toho si užijete adventní víkendy na Staré radnici, projdete se vánočně vyzdobeným městem a prohlédnete si betlémy, oceněné v soutěži Nožík Tomáše Krýzy.

Tipy na třetí adventní víkend v Praze

Tipy na třetí adventní víkend v PrazeZima přináší do Prahy sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich 20 tipů pro stříbnou adventní neděli!

Prohlídky hradů a zámků vás potěší během adventu a Vánoc

Prohlídky hradů a zámků vás potěší během adventu a VánocVychutnejte si prohlídky hradů a zámků, které vás potěší romantickým nádechem starých časů a nevšední výzdoby. Dozvíte se mnoho o vánočních zvycích ve šlechtických rodinách.

V Jeseníkách se o víkendu otevírá řada skiareálů

V Jeseníkách se o víkendu otevírá řada skiareálůProvozovatelé lyžařských areálů v Olomouckém kraji jsou připraveni na novou lyžařskou sezónu a díky sněhové nadílce otevírají lyžařům většinu velkých skiareálů.

K obřím Čertovým hlavám si můžete udělat výlet i v zimě

K obřím Čertovým hlavám si můžete udělat výlet i v ziměDevítimetrové pískovcové skulptury nazvané Čertovy hlavy v Želízech na Mělnicku jsou pěkným tipem na výlet v každém ročním období. Pokud ještě nevíte, co s volným víkendem, a zároveň byste si chtěli dopřát krátký výlet do přírody, vydejte se na Čertovy hlavy do Želíz u Mělníka.

Ostravský svět miniatur se uzavírá - poslední šance ho navštívit je do neděle!

Ostravský svět miniatur se uzavírá - poslední šance ho navštívit je do neděle!Zatím ještě v centru města vedle areálu Výstaviště Černá louka (za Divadlem Antonína Dvořáka) naleznete úplně jiný svět – minisvět. Městečko Miniuni, které těšívalo děti i dospělé se však v neděli 16. prosince veřejnosti uzavře, Důvodem je jeho přesun ze současného stanoviště na nové. Znovu otevřít veřejnosti by se mělo opět roku 2020.

Zima je tu, skiareály ji přivítají o víkendu otevřením dalších sjezdovek

Zima je tu, skiareály ji přivítají o víkendu otevřením dalších sjezdovekZima se sněhovou nadílkou konečně vstoupíla do České republiky a naše skiareály jsou na ni už dávno dobře připravené a přivítají ji s otevřenou náručí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do právě otevřených lyžařských středisek, užijte si řadu zajímavých akcí, zahajujících zahájení zimní sezóny, i novinky, o které letos rozhodně nebude nouze.

Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu

Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavuVánoce sice klepou na dveře, ale neznamená to, že v prosinci se nedá dělat nic jiného než procházet vánočně vyzdobenými ulicemi a od stánku ke stánku na adventních trzích. Zkuste se s dětmi vypravit na některou z výstav, na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu!

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního křížeJedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Na Královský advent na hradě Křivoklát vás sveze parní lokomotiva

Na Královský advent na hradě Křivoklát vás sveze parní lokomotivaKrálovský advent na hradě Křivoklátě přinese 15. a 16. 12. 2018 nejen dobový jarmark doprovázený pestrým programem na nádvoří, ale nabízí vám jedinečnou možnost zažít i něco nevšedního přímo v interiérech hradu. Zúčastněte se císařské audience a přeneste se do doby císaře Karla IV.

Přineste si domů Betlémské světlo!

Přineste si domů Betlémské světlo!Skauti z Českých Budějovic a Plzně opět po roce dovezou Betlémské světlo do České republiky z rakouského Lince a v neděli 16. prosince pak budou "světlonoši" plamínek pokoje a míru rozvážet vlaky Českých drah po celé republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami a že na ně někdo myslí.

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark Prožít neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku můžete už tento víkendu v sobotu 15. a neděli 16. prosince 2018. Do areálu Dřevěného městečka zamíří stovka tradičních lidových výrobců. Vánoční jarmark svým vystoupením zpestří např. soubor Soláň z Rožnova p. R. a Kašava ze Zlína.

Na Jizerské magistrále se už lyžuje

Na Jizerské magistrále se už lyžujeSněhová nadílka posledních dnů přinesla mnoho radosti všem běžkařům v Jizerských horách, kde první běžecké stopy upravila Jizerská o.p.s. Upraveny jsou základní trasy z Bedřichova a Jizerky, s propojením obou okruhů.

Advent v Loretě Rumburk nabídne prohlídky při svíčkách, adventní a vánoční koncerty a prohlídky betlémů

Advent v Loretě Rumburk nabídne prohlídky při svíčkách, adventní a vánoční koncerty a prohlídky betlémůBarokní památka Loreta Rumburk je pro veřejnost přístupná i v zimních měsících. Pro návštěvníky se na prosinec připravuje řada speciálně laděných akcí. O adventu a Vánocích se zde odehrají večerní prohlídky při svíčkách, adventní a vánoční koncerty a výstava betlémů.

V Krkonoších se dnes rozjedou vleky na Horních Mísečkách

V Krkonoších se dnes rozjedou vleky na Horních MísečkáchOde dneška 14. 12. 2018 od 8:30 do 16:000 je ve Špindlerově Mlýně v provozu lanovka Horní Mísečky – Medvědín, vlek P Medvědín a B Špindlerův Mlýn – Medvědín. Otevřené sjezdové tratě jsou 13a Machytka a Hřiště 12b. Kolem střediska je upraveno na 15 km běžeckých tratí.

Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nahlédněte do historie řádu BenediktinůNejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora - Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.

Kouzelné Vánoce na hradech a zámcích i ve skanzenech

Kouzelné Vánoce na hradech a zámcích i ve skanzenechVydejte se s portálem Kudy z nudy na adventní výlet do některého ze zámků či skanzenů a obdivujte nazdobené vánoční stoly, výzdobu a romantickou atmosféru starých časů na hradech, zámcích i v podzámčí. Co vás čeká? Přehlídky betlémů, perníčků, vánočních ozdob na stromeček, lití olova i lodičky ze skořápek.

Festival České doteky hudby letos oslaví 20. jubileum

Festival České doteky hudby letos oslaví 20. jubileumMezinárodní hudební Festival České doteky hudby patří mezi 7 nejrozsáhlejších v České republice. Trvalým dramaturgickým záměrem je vyhledávání zajímavých, běžně neuváděných titulů a také zařazování děl českých skladatelů tvořících ve druhé polovině 20. století i tvůrců soudobých. Cílem festivalu je pak nabídnout svým návštěvníkům působivé hudební zážitky při poslechu vrcholných repertoárových děl i zajímavých běžně neuváděných titulů. Festival letos probíhá od 16. prosince 2018 do 6. ledna 2019.

Návštěvnická sezóna na hradě Svojanov vrcholí o tomto víkendu

Návštěvnická sezóna na hradě Svojanov vrcholí o tomto víkenduO tomto víkendu 15. – 16. prosince bude hrad Svojanov letos otevřen naposledy. Návštěvníci si jeho prostory mohou prohlédnout od 10 do 17 hodin. V neděli se brána hradu uzavře a znovu se veřejnosti otevře na jaře 2019.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.