Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

20 tipů, kam na procházku do obor a obůrek, třeba i za jeleny a muflony

20 tipů, kam na procházku do obor a obůrek, třeba i za jeleny a muflonySlunečný podzim, a zvláště v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Klobáskobraní oživí program Muzea řeznictví ve Valašském Meziříčí

Klobáskobraní oživí program Muzea řeznictví ve Valašském MeziříčíSoutěží o nejlepší klobásku a dalším bohatým programem ožije v sobotu 20. října Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí. Amatérští řezníci se zde utkají před očima návštěvníků o titul krále valašskomeziříčského Klobáskobraní. Soutěž je určena všem fanouškům řeznického řemesla, na vítěze čeká sud piva a kýta z Masného průmyslu Krásno, partnera soutěže.

Nenechte si ujít jedinečný festival současné fotografie Fotoexpo 2018

Nenechte si ujít jedinečný festival současné fotografie Fotoexpo 2018Šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie Fotoexpo 2018 bude zahájen v sobotu 20. října 2018 v Národním domě na Vinohradech. Ve dvou sálech s fototechnikou se představí nejvýznamnější firmy z oboru, připraveny budou exkluzivní besedy, audiovizuální projekce fotografů, jedinečné workshopy, tematické stage a mnoho dalšího! Program festivalu narostl do takových rozměrů, že se již nevejde do třech pater novorenesančního objektu a bude probíhat i v prostorách Arcibiskupského gymnázia, které je hned oproti.

Od narození Petra Jana Brandla letos uplyne 350 let

Od narození Petra Jana Brandla letos uplyne 350 letDne 24. října 1668 se narodil malíř, přední představitel českého vrcholného baroka, Petr Jan Brandl. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.

Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty

Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi KeltyV sobotu 20. října ožije zámek Nižbor oslavami keltského svátku Samhain. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet některá tradiční řemesla anebo sledovat ukázky kovářství, šperkařství či řažby mincí.

Nejmenší pálenici na světě najdete ve Vlčnově

Nejmenší pálenici na světě najdete ve VlčnověVe stylovém muzeu slivovice ve slováckém Vlčnově si můžete prohlédnout spoustu zajímavostí. Mezi "největší" kuriozity patří nejmenší tuzemská pálenice, která má pouhých 144 milimetrů. Plně funkční mimiaturu vytvořila parta příznivců pálenky z Nedokonic u Uherského Hradiště.

10 důvodů proč jet na výlet do národního parku Podyjí

10 důvodů proč jet na výlet do národního parku PodyjíProč si právě teď vybrat Podyjí? Třeba proto, že nikdy jindy neulovíte barevnější fotografie než právě teď, kdy listnaté lesy nad údolím Dyje září jako vzácné šperky. A také proto, že do konce října ještě stihnete navštívit všechny tři zdejší zámky!

Po stopách českých vynálezců a vědců

Po stopách českých vynálezců a vědcůNavštivte místa spojená s významnými osobnostmi české minulosti, které přispěly k rozvoji vědy a techniky, i když jejich vynálezy jsou již často překonány. Navštivte místa, kde si dodnes s úctou připomínají své slavné rodáky.

Sázavský klášter láká v sobotu na speciální archeologické prohlídky

Sázavský klášter láká v sobotu na speciální archeologické prohlídkyKlášter Sázava připravil na sobotu 20. řijna speciální prohlídky s archeologem Danielem Dvořáčkem po středověkém klášteře sv. Prokopa. Zájemci o tuto nevšední exkurzi do daleké minulosti tohoto místa se mohou prohlídky zúčastnit v 11:30, 13:15 a v 15:00 hodin.

Vydejte se o víkendu na cestu do pravěku do Všestar

Vydejte se o víkendu na cestu do pravěku do VšestarJeště jste se nerozhodli, kam se vypravit o nadcházejícím víkendu? Pak vás portál Kudy z nudy pozve do Archeoparku Všestary u Hradce Králové, který 20. a 21. října 2018 pořádá Dny živé archeologie.

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v ČecháchNevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše se po mnoha letech dočkalo vzpomenutí v „7 zastaveních s císařovnou Sissi“.

Horní hrad v Krásném Lese ožije palbou historických zbraní

Horní hrad v Krásném Lese ožije palbou historických zbraníHorní hrad vás zve na noční program v sobotu 20. října a v neděli 21. října na program o historických palných zbraních, kdy zažijte hrad v palebné síle. Na konci sobotního programu nebude chybět ohnivé divadlo!

V kině Lucerna odstartuje festival německých filmů Das Filmfest

V kině Lucerna odstartuje festival německých filmů Das Filmfest Ve středu 17. října začíná v kinech Lucerna a Atlas 13. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest a setrvá zde až do 23. října 2018. Přehlídka nabídne výběr toho nejlepšího z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska. Od 29. října do 2. listopadu se filmy přesunou do Brna, kde budou k vidění v kině No Art a v Místodržitelském paláci.

Slavíme 100 let republiky: kam a proč byste se měli vypravit?

Slavíme 100 let republiky: kam a proč byste se měli vypravit?V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československé republiky – a osmadvacátý říjen je náš největší státní svátek, který by neměl nikdy zevšednět. Nabízíme vám přehled zajímavých výstav, festivalů, prohlídek a dalších akcí, jejichž společným tématem je jak rok 1918, tak další osmičková jubilea.

Zámky jako ze snů: kde najdete šestadvacet novogotických skvostů?

Zámky jako ze snů: kde najdete šestadvacet novogotických skvostů? Ještě před několika desítkami let nad novogotickými zámky spousta historiků ohrnovala nos a mluvila o napodobeninách bez originality a vkusu, ale dnes patří k nejobdivovanějším. Určitě znáte Hlubokou nad Vltavou nebo Hrádek u Nechanic, ale ukážeme vám i sídla téměř neznámá a pak ta zapomenutá, která na své objevitele teprve čekají.

Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál

Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanálMáte cestu okolo Pardubic a přemýšlíte jak naložit s podzimním víkendem? Vyrazte na letošní poslední organizované splutí Opatovického kanálu, které můžete zpestřit návštěvou slatinných lázní a prohlídkou lázeňského města Lázně Bohdaneč. Na tradiční výlov Bohdanečského rybníka můžete zavítat o týden později.

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouťBazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně zažije v sobotu 20. října již dvacátou Mysliveckou svatohubertskou pouť. Ani letos nebude chybět průvod k obrázku sv. Huberta a troubená mše svatá, kterou v 10:15 hodin celebruje Mons. Antonín Basler.

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Tipy na podzimní výlety za dýněmiTaké s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí, kde dýně hrají hlavní roli!

Mezinárodní den archeologie láká na speciální akce

Mezinárodní den archeologie láká na speciální akceMezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu se otvírají sondy i jiné poklady všem. Přijďte si tedy užít svátek nejdobrodružnější vědy i vy a třeba se dozvíte odpovědi na své otázky! Nejrůznější akce se budou konat na různých místech napříč Českou republikou.

Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolíV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na aktuální víkend 20. až 21. 10. 2018. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zooVíte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.

Máslovické dýňování bude opět tuto sobotu

Máslovické dýňování bude opět tuto sobotuTradiční akce obce Máslovice spojená s ochutnáváním a vyřezáváním dýní proběhne v sobotu 20. října od 13 hodin. Dvanáctý ročník této oblíbené akcese neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět vaření z dýní na návsi a pro jedlíky je připravena soutěž v pojídání dýňových specialit. Pro děti je připraven pohádkově strašidelný les, tvořivé dílny a další soutěže a hry.

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Vydejte se sopečnou krajinou kolem BruntáluDovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festival

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee FestivalO víkendu 20. a 21. října 2018 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích sedmý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.

Den stromů oživí zítra Toulcův dvůr

Den stromů oživí zítra Toulcův dvůrPřijďte s dětmi ve středu 17. října oslavit na Toulcův dvůr Den stromů. Poznáte se s lidmi, kteří stromy i dřevo milují, umí o nich poutavě vyprávět a umí dřevu vdechnout nový život. Děti budou mít možnost sledovat práci řezbářů, jejichž výrobky si mohou i zakoupit. Tito umělci budou zároveň některé dílny lektorovat. Malým i velkým zájemcům zapůjčí pilku, dláto či nožík a odborně poradí jak se „poprat“ se špalíčkem dřeva, kouskem kůry či překližky, aby z toho vznikla drobnost, kterou si odnesou domů.

Na Českém Šternberku poznáte život na hradě za první republiky

Na Českém Šternberku poznáte život na hradě za první republikyVydejte se poznat život na Českém Šternberku ve dvacátých a třicátých letech! Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů. Již potřinácté se 20. a 21. října hrad Český Šternberk zaplní historickými postavami spjatými s rodem Sternbergů. Šternberští zaměstnanci, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám, že zdejší život umí být náročný i úsměvný a vyžaduje značnou dávku odvahy, empatie, diplomacie a také nadhled a smysl pro humor.

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích Slavný cestovatel, holický rodák Dr. Emil Holub, podnikal ve druhé polovině 19. století objevné cesty do Afriky. Nejprve sám, později společně se svou manželkou Růženou. V neuvěřitelně těžkých podmínkách získával poznatky, které jsou dodnes ceněny po celém světě. Ač je to dávno, je dodnes symbolem českých cestovatelů. V holickém muzeu objevíte moderní expozici, kterou navrhl architekt a divadelník David Vávra. Ta se věnuje Emilu Holubovi, jeho sbírkám a africké přírodě. Přijďte se podívat!

Šestý ročník Valachy Tour skončí v sobotu - láká na dvě trasy a slunečné babí léto

Šestý ročník Valachy Tour skončí v sobotu - láká na dvě trasy a slunečné babí létoTerénním běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 20. října šestý ročník seriálu Valachy Tour ve Velkých Karlovicích. Předpověď počasí pro něj slibuje ideální podmínky. Závodníky čeká víkend s příjemným, na závěr října až nebývale teplým počasím, což v kombinaci s krásně zbarvenou beskydskou krajinou slibuje mimořádný sportovní zážitek.

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálechMáte rádi archeologii, archeoskanzeny a rádi odhalujete tajemství minulosti? Každoročně třetí sobotu v říjnu si svátek nejdobrodružnější vědy můžete užít i vy: koná se totiž Mezinárodní den archeologie a různé organizace napříč celým Českem nabízejí zajímavé programy a aktivity.

Víkend bude na Šiklově mlýně ve znamení motorkářského šílenství

Víkend bude na Šiklově mlýně ve znamení motorkářského šílenstvíPředposlední říjnový víkend 20. a 21. října bude na Šiklově mlýně ve Zvoli nad Pernštejnem určen motorkářům, jejich rodinám a také všem fanouškům. Proběhne zde poslední závod sezóny „MČR Enduro Open 2018“. Opět vás čeká úžasná podívaná na ty nejlepší jezdce. Pády ani odvážné sjezdy rozhodně nebudou chybět.

Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velké

Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velkéNevšední kulturní zážitky už po 20. nabídne přehlídka divadelních a loutkařských souborů v Semilech. Severočeské město zažije od 18. do 20. října 2018 tři dny plné pohádek, komedií a dobré hudby. Vydejte se na divadelní festival, kde místo tvrdých verdiktů poroty vládne pohoda a nekonečná zábava. Krom velkého množství pohádek se můžete těšit na commedii dell’arte Tři v tom, kterou uvede domácí soubor Studio Podio.

Mezinárodní den archeologie oslaví i na hradě Landštejn

Mezinárodní den archeologie oslaví i na hradě LandštejnČeská republika se stejně jako v loňském roce připojuje sérií aktivit k Mezinárodnímu dni archeologie, který připadá na víkend 20. a 21. října 2018. Slavit bude také jihočeský hrad Landštejn. Pro své návštěvníky si připravil komentované prohlídky s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů.

Dnes uplyne 150 let od narození Václava Klementa, spoluzakladatele slavné automobilky

Dnes uplyne 150 let od narození Václava Klementa, spoluzakladatele slavné automobilkyPrávě před 150 lety se narodil český technik a podnikatel, který společně s V. Laurinem vytvořil první český motocykl Slavia a posléze i automobil značky Laurin&Klement. Václav Klement přišel na svět 16. října 1868 ve Velvarech. Nejprve se stal knihkupcem a za svým povoláním se přestěhoval do Mladé Boleslavi. Tam začala roku 1895 nová etapa jeho života, když společně s V. Laurinem založil opravnu bicyklů a později i výrobnu jízdních kol. Odtud byl jen krůček k výrobě motocyklů – první prodejní motorka vyjela z dílny roku 1899, v roce 1905 osobní automobil. Kromě toho vyráběli také nákladní vozy, sanitky a poštovní vozy. V roce 1925 Klement s Laurinem podnik pordali a firma přešla do vlastnictví plzeňských Škodových závodů. Portál Kudy z nudy vám dnes přináší tipy na muzea a expozice, kde se s prvními automobily, pocházející z této legendární dílny pánů Klementa a Laurina, můžete setkat.

Poznejte historii zoologických zahrad v ČR

Poznejte historii zoologických zahrad v ČRVydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Prožijte podzim na vesnici v ZubrnicíchPřijďte si vyzkoušet staré zemědělské práce do skanzenu Zubrnice - o víkendu 20. a 21. října proběhne v historické vesničce nedaleko Ústí nad Labem akce s názvem Podzim na vesnici, v rámci které si můžete zkusit například výmlat obilí cepem, zpracování lnu, sušení ovoce v historické sušárně a nebude chybět ani sbírka zemědělské techniky.

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky Máte malé děti a nevíte, co podniknout v nadcházejících chladnějších dnech? Máme pro vás tip: vyrazte do Muzea loutek v Plzni! Ani vy nebudete ochuzeni o krásný zážitek, zavzpomínáte na dětská léta a zajisté budete nadšeni nejméně tak, jako vaše děti. Plzeň je odedávno spojená s tradicí loutek a dobou kočovných loutkářů 19. století. Muzeum je zařízeno velmi moderně a nechybí ani interaktivní expozice. Stačí zmáčknout tlačítko a rázem se ocitnete v pohádkovém světě. Spustí se hudba a před očima vám ožijí loutky.

International Jazz Festival Praha je v plném proudu

International Jazz Festival Praha je v plném prouduPodobně jako k jarním měsícům v Praze patří festival vážné hudby Pražské Jaro, je podzim spojený s pořádáním Mezinárodního jazzového festivalu v jzzovém klubu Reduta. Série koncertů představuje jak mezinárodní umělce oceněné mnoha cenami včetně Grammy, tak špičky české jazzové scény. Letošní podzim je opět ve znamení světových hudebních hvězd a legend. International Jazz Festival Praha, jeden z nejstarších jazzových festivalů v Evropě, pořádá letos již 40. ročník a jako každý rok je pro všechny návštěvníky připravena po celý říjen velká porce špičkové hudby.

Anketa Strom roku zná svého vítěze: oslavte s ním Den stromů

Anketa Strom roku zná svého vítěze: oslavte s ním Den stromů Celosvětový svátek Dne stromů můžete oslavit docela obyčejnou procházkou do nejbližšího parku anebo společně s námi na některé z mnoha akcí. Dnem D je 20. říjen a stalo se tradicí, že se při této příležitosti oceňuje vítězný Strom roku. Letos se soutěž zaměřila na Stromy svobody.

TOP vinařským cílem roku 2018 jsou Templářské sklepy

TOP vinařským cílem roku 2018 jsou Templářské sklepyVítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2018 staly Templářské sklepy Čejkovice. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali 21 300 platných hlasů.

Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmiNevíte co s volným víkendem? Užijte si s dětmi zajímavý výlet. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, tvořivých dílen nebo na čerstvém vzduchu. Vydejte se na zajímavou výstavu, do zoo, podzimní výlet na hrady a zámky, za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.