Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 letVodní elektrárna Dalešice letos slaví 40 let. Od dubna do prosince 1978 se postupně rozeběhla všechna čtyři soustrojí této přečerpávací vodní elektrárny. V Česku jsou jen tři přečerpávací elektrárny, dalšími jsou Štěchovice a Dlouhé stráně. Významné výročí v Dalešicích náležitě oslaví, bohatý program se chystá od pátku 21. do neděle 23. září 2018. Příchozí se mohou těšit na hudební vystoupení zvučných jmen jako Lucie Bílá, David Koller, Aneta Langerová nebo Bára Poláková.

Loučeňský zámek zaplní ležení francouzských, ruských a rakouských vojsk

Loučeňský zámek zaplní ležení francouzských, ruských a rakouských vojsk Velkolepou podívanou chystá zámek Loučeň několikrát během celé sezony. Mezi akce, které si na podzim nesmíte nechat ujít patří ve dnech 21. - 23. 9. 2018 Napoleonské slavnosti. Areál zámku se promění na vojenské ležení francouzských, ruských a rakouských vojsk před jednou z mnoha bitev napoleonských válek.

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!Síť cyklistických stezek Singltrek pod Smrkem na Liberecku si každoročně vyzkouší přibližně 50 tisíc cyklistů. Největší nával je tu samozřejmě v letních měsících, a tak je právě babí léto ideální čas k návštěvě. Mimo jiné i proto, že právě nyní úzké stezky získaly titul Evropské komunity sportu pro rok 2019 a zapsaly se tak na mapu nejvýznamnějších sportovních destinací Evropy.

Národní den železnice proběhne v Českých Budějovicích

Národní den železnice proběhne v Českých BudějovicíchLetošní osmý ročník Národního dne železnice se uskuteční 22. září 2018 v Českých Budějovicích. Centrem oslav bude budějovické depo ČD Carga, kde proběhne mnoho zajímavých akcí. Z Prahy a Plzně budou do Českých Budějovic vypraveny protokolární vlaky Pendolino a Railjet.

Krkonoše uzavřou letošní sérii Rock Point – Horské výzvy

Krkonoše uzavřou letošní sérii Rock Point – Horské výzvyV Krkonoších se od pátku do soboty 21. – 22. 9. odehraje předposlední zastávka Rock Point – Horské výzvy. Oblíbený seriál horských běhů a trekingu pro veřejnost tak vyvrcholí svým pátým dílem pod nejvyšší českou horou. V Peci pod Sněžkou se o víkendu budou rozdávat poslední body do celkového hodnocení, ale i účastníci, kteří nejdou na celkové umístění, mají před sebou poslední letošní možnost najít v sobě chuť překonat sami sebe a najít si v sobě svou výzvu. Vyhlášení pak proběhne v polovině října na Pálavě při samostatném bonusovém závodě.

Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolíV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na aktuální víkend 22. a 23. 9. 2018. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

Podzim v trojské botanické zahradě bude hýřit barvami

Podzim v trojské botanické zahradě bude hýřit barvamiS příchodem podzimu se do Botanické zahrady hl. m. Prahy opět vrátí oblíbené dýně. Už podvanácté zaplní Ornamentální zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Předlohou pro letošní hravá aranžmá byly pohádkové postavy známé z dětských knížek. Návštěvníci se tak od 22. září do 21. října v zahradě potkají třeba s čarodějnicí, drakem či vodníkem. Závěr výstavy pak během dýňových hrátek bude patřit tvůrčím duším. Z drobnějších plodů vzniknou zvířátka, skřítci, různé příšerky i drobné dekorace, které zkrášlí zahradu, balkon či okenní parapet.

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

Česká obec sokolská zve na Noc sokolovenČeská obec sokolská již po čtvrté bude letos pořádat celorepublikovou akci Noc sokoloven. Vzhledem ke kladným ohlasům v minulých letech byla za nejvhodnější termín vybrána druhá polovina září – pátek 21. 9. 2018. Hlavní myšlenkou letošní akce je strávit v sokolovně večer či celou noc tak, že stávající sokolové si s sebou přivedou další kamarády.

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého ČeskaTipy na zajímevé akce o víkendu od pátku 21. do neděle 23. září 2018. Užijte si výlety za romantikou a poznáním, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro letní výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Na zámku Sychrov si prohlédnete Zlatý poklad - unikátní díla Františka Khynla

Na zámku Sychrov si prohlédnete Zlatý poklad - unikátní díla Františka KhynlaNa zámku Sychrov byla reinstalována stálá expozice Zlatý poklad. Jedná se o výstavu plastik a šperků z drahých kovů a kamenů, které České republice věnoval turnovský rodák, pan František Khynl. Tvorba klenotníka Františka Khynla měla své kořeny v tradičním českém šperkařství a byla výrazně ovlivněna jeho dlouholetým působením v Austrálii, USA a prací pro přední světové klenotnické firmy (např. Tiffany, Cartier, David Webb).

Nejvíce zejozobů na světě se podařilo odchovat v Zoo Praha

Nejvíce zejozobů na světě se podařilo odchovat v Zoo PrahaZoo Praha letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené v pražské zoo 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

Festival Signal oživí v říjnu známá i méně známá místa Prahy

Festival Signal oživí v říjnu známá i méně známá místa PrahyFestival světla Signal, který již neodmyslitelně patří k pražskému podzimu, rozsvítí od 11. do 14. října 24 uměleckých instalací českých i zahraničních umělců v celkem 8 městských částech Prahy. Přinese 3 hlavní festivalové trasy – v centru, na Vinohradech a nově v Karlíně. Většina děl bude umístěna ve veřejném prostoru, umělecké světlo rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy.

Swamp, Pecopala, Salingburg, Ballymote: cestování za exotikou

Swamp, Pecopala, Salingburg, Ballymote: cestování za exotikouKdo neráčkuje, nešišlá a nešlape si na jazyk, nemá zpravidla s výslovností českých jmen větší problémy. Jenže když se náš krásný jazyk smíchá s inspirací odněkud ze světa a ještě se připojí pár nezvyklých písmen, najednou stojíme před jazykovými rébusy. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala?

Poznejte jak se dříve žilo ve mlýně v Hoslovicích

Poznejte jak se dříve žilo ve mlýně v HoslovicíchZajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 22. září, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách. Ve světnici mlýna se bude péct domácí chléb, který bude možné ochutnat. Před mlýnem bude již tradiční jarmark a pro děti budou připravené dílničky.

Nenechte si ujít osmičkové noční prohlídky zámku Žleby

Nenechte si ujít osmičkové noční prohlídky zámku ŽlebyNoční prohlídky zámku Žleby začínají už v pátek 21. a pokračují i v sobotu 22. září, letos s podtitulem "Osmičky mocné i nemocné". Osazenstvo zámku vás zve na netradiční procházku několika staletími – začíná ve čtrnáctém století a končí v naší bezprostřední současnosti. Průvodcem vám tentokrát budou příslušníci převážně vymyšleného rodu, řekněme třeba Podolských, jimž osudové osmičky vstoupily do života natolik, že se rozhodli vám o tom vyprávět.

Byli jste už ve sklářském muzeu společnosti Moser v Karlových Varech?

Byli jste už ve sklářském muzeu společnosti Moser v Karlových Varech?Návštěvníkům lázeňského města se nabízí unikátní zážitek z rukodělné práce sklářů na huti a jedinečný pohled do historie sklárny v muzeu Moser. Zavítejte sem na Den otevřených dveří sklárny Moser v sobotu 22. září 2018.

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmark

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmarkBohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO! Již přes dvacet let se na Smetanově náměstí koná Starodávný jarmark. Zavítat na něj můžete v sobotu 22. září v době od 8 do 17 hodin.

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké BřeznoZámek Velké Březno si na tento víkend připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní bohatá turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.

Těšíte se také na ukládání hastrmanů k zimnímu spánku a Štrúdlování?

Těšíte se také na ukládání hastrmanů k zimnímu spánku a Štrúdlování?V sobotu 22. září od 14 hodin se na vás budou těšit kamarádi z Pohádkové kovárny v Selibově. Tentokrát budou ukládat své hastrmánky k zimnímu spánku a na dobrou noc jim zahrají hezkou hastrmanskou pohádku.

Unikátní seriál Běžíme na hrad o víkendu zavítá na hrad Loket

Unikátní seriál Běžíme na hrad o víkendu zavítá na hrad LoketUnikátní seriál Běžíme na hrad, kterého se mohou zúčastnit krosoví běžci s celými rodinami včetně dětí, má před sebou tuto sobotu předposlední letošní cíl - hrad Loket.

Vyzkoušejte nové hry a hlavolamy na výstavě pro celou rodinu

Vyzkoušejte nové hry a hlavolamy na výstavě pro celou rodinuNovoměstská radnice se v září na čtyři dny opět zaplní hlavolamy a deskovými hrami. Oblíbená výstava určená nejen pro děti, ale pro všechny fanoušky hádanek, hlavolamů a deskových her se bude konat 19. – 22. září 2018. V prostorné herně v historickém sále Novoměstské radnice na Karlově náměstí tak budou mít návštěvníci možnost si všechny hry vyzkoušet, s pravidly a výběrem hry poradí herní instruktoři. Lákadlem letošního roku bude nejstarší dochovaný model ježka v kleci z konce 19. století.

Jablečná slavnost provoní v neděli Hostětín

Jablečná slavnost provoní v neděli HostětínVůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně v neděli 23. září 2018. Tématiku doplní ovocnářská poradna, ochutnávka ovoce a prodej sazenic starých odrůd ovoce.

Navštivte finalisty soutěže DestinaCZe a nominujte své favority pro ročník 2019

Navštivte finalisty soutěže DestinaCZe a nominujte své favority pro ročník 2019Léto ještě nekončí. Využijte poslední slunečné dny a vyrazte s dětmi nebo přáteli po Česku. Agentura CzechTourism vám představuje 4 vítěze kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe, které jednoznačně stojí za návštěvu.

35 akcí, které nemůžete na podzim vynechat

35 akcí, které nemůžete na podzim vynechatPřinášíme vám tipy na nejvýznamnější podzimní akce. Kde byste letos na podzim neměli chybět? K podzimu patří víno, výlovy rybníků, historické i gastronomické akce. Nabízíme vám z každé oblasti něco. Za historií se vydejte do Slavkova, víno ochutnejte v Brně, ryby v Třeboni. Za filmy vyjeďte do Karlových Varů nebo Jihlavy. V celé republice vás potěší také Noc divadel. Z naší nabídky si určitě vybere každý!

Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmiNevíte co s volným víkendem? Užijte si s dětmi zajímavý výlet. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, tvořivých dílen nebo na čerstvém vzduchu. Vydejte se na zajímavou výstavu, do zoo, letní výlet na hrady a zámky, za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

Asia Food Fest není jen o rýži a nudlích

Asia Food Fest není jen o rýži a nudlíchNejvětší přehlídka exotických chutí a vůní Asia Food Fest se v sobotu 22. 9. 2017 již popáté uskuteční na Smíchovské náplavce. Asijská kuchyně je velice různorodá a nápaditá a oproti jiným kontinentům používá více druhů koření a přísad. Festival si klade za cíl prezentovat co nejvíce z kulinářského umění těchto zemí a nabídnout tradiční pokrmy, které si zachovávají svou autentičnost.

Na Bílé Hoře prožijte rekonstrukci bitvy roku 1620

Na Bílé Hoře prožijte rekonstrukci bitvy roku 1620Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 22. a 23. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praha 6.

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstavaBěhem tohoto víkendu proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří - Kůň 2018. Na této výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen chovaných v České republice. Návštěvnici si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele. Samozřejmostí bude i Flerjarmark u koní.

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém KrumlověPředposlední zářijový víkend 21. – 23. 9. 2018 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Organizátoři festivalu si kladou za cíl oživit historické prostory města Český Krumlov různými uměleckými formami baroka, a to v období ke konci letní hudební festivalové sezóny v Českém Krumlově - v měsíci září. Dramaturgie festivalu klade hlavní důraz na propojení autentického historického prostoru s adekvátním druhem dobového umění (chrámová hudba v zámecké kapli nebo v klášterním kostele, barokní tanec v Maškarním sále, koncerty komorní hudby v Zrcadlovém sále či letohrádku Bellarie).

Podzim již nachystal dýně a dýňové dobroty

Podzim již nachystal dýně a dýňové dobrotyZačneme hádankou: jejich barvy dokážou prozářit i podzimní sychravé dny, a když do nich vložíte svíčku, ochotně se budou smát celý večer. Co je to? Odpověď zní dýně; velké i malé, rozmanitých odrůd a tvarů. Portál Kudy z nudy vás zve na podzimní výlety za dýněmi a dýňovými pochoutkami.

Oslavte Svátek svatého Václava zajímavým výletem

Oslavte Svátek svatého Václava zajímavým výletemČeský kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného knížete leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Sv. Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek - Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, které se ke svatováclavské legendě váže či za zajímavou kulturní akcí.

Vodácké loučení se sezonou aneb zamykání řek 2018

Vodácké loučení se sezonou aneb zamykání řek 2018Letošní léto vodákům příliš nepřálo, přinese podzim lepší podmínky? Náš podzimní vodácký kalendář 2018 zahrnuje tipy na nejzajímavější akce s různorodým programem - například se pluje v maskách, můžete si zazávodit v jednoduchém slalomu, jsou připraveny soutěže pro děti, hudební program a podobně. Zamykání řeky většinou organizuje místní oddíl, sdružení nebo půjčovna lodí. Splouvané úseky patří skoro vždy k nenáročným, ale velmi záleží na aktuálním vodním stavu a je dobré se těsně před akcí informovat u pořadatele konkrétní akce.

Kam letos na konci září vyrazit na vinobraní? Tipy z celého Česka

Kam letos na konci září vyrazit na vinobraní? Tipy z celého ČeskaPodzim za dveřmi, víno dozrává a s ním jsou spojeny oslavy vína a každoroční vinobraní. Přinášíme vám tipy, kam můžete vyrazit za ochutnávkou letošních vín po celém Česku. Na zdraví!

Ochutnejte víno z českých vinařství i exotických zemí na Grébovce

Ochutnejte víno z českých vinařství i exotických zemí na GrébovceNejlepší vína z českých i vyhlášených zahraničních vinic nabídne Vinobraní na Grébovce 2018. Nejoblíbenějšího pražského vinobraní se zúčastní více než 40 českých a moravských vinařství a vinoték. Chybět nebude ani burčák z historické vinice Grébovka. Vinobraní pořádá městská část Praha 2 již podvanácté. Začínáme v pátek 21. září na náměstí Míru, to hlavní se odehraje v sobotu 22. září v Havlíčkových sadech. Můžeme se těšit na bohatý doprovodný program pro celou rodinu inspirovaný osmičkovými událostmi československé historie.

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Tipy na podzimní výlety za dýněmiTaké s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí, kde dýně hrají hlavní roli!

Jeďte do Mariánských Lázní na podzimní slavnosti a festival delikátních chutí

Jeďte do Mariánských Lázní na podzimní slavnosti a festival delikátních chutíMariánské Lázně rozhodně nejsou město, které se dá projít za pár minut. Spousty překrásných parků a zákoutí, prameny a romantické pavilony, zpívající fontána, park miniatur a další místa přímo vybízejí k dlouhým procházkám. Navíc o víkendu 22. a 23. září si výlet můžete zpestřit slavnostmi ve středověkém stylu a Festivalem delikátních chutí.

Na Lipně budete svědky extrémního závodu Lipno Spartan Trifecta

Na Lipně budete svědky extrémního závodu Lipno Spartan TrifectaSobota 22. září a neděle 23. září bude v Lipně nad Vltavou patřit extrémnímu závodu s názvem Lipno Spartan Trifecta, jehož součástí je například plazení v bahně, šplhání po laně, házení oštěpem na terč, běhání s pískem na zádech, zdolávání překážek a další extrémní disciplíny. Zajímavostí je i to, že závod chce poprvé v historii zdolat i vozíčkář.

Mládež a děti mohou i letos zdarma do Národní galerie v Praze

Mládež a děti mohou i letos zdarma do Národní galerie v PrazeNárodní galerie v Praze a Komerční banka i letos uskutečňují společný projekt volného vstupu pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let. Neomezený přístup do stálých expozic platí pro děti, mládež a studenty jak ve školním roce 2018/19, tak i mimo něj (během prázdnin). Mladí návštěvníci, stejně jako mladé umění, jsou pro Národní galerii i nadále jednou z priorit.

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojištěJe vám líto, že letošní Táborská setkání jsou už minulostí? Nemusí. Zkuste si představit, že se husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova přesunul z Tábora na svůj rodný dvorec v Trocnově. Navštívit ho tam můžete v sobotu 22. září při Trocnovských slavnostech.

U zlínského zámku zažijete středověk na vlastní kůži

U zlínského zámku zažijete středověk na vlastní kůžiVe Zlíně se uskuteční třetí ročník rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem! Program připomínající dávné středověké jarmarky proběhne v sobotu 22. září od 10:00 do 17:00 v parku u zlínského zámku. Letošní novinkou bude lovecká družina Jagäri, která ztvárňuje život a boj v 9. - 10. století napříč Evropou. Představují život Vikingů z Dánska, ale i Slovany z říše Velkomoravské. Budoucnost návštěvníkům představí jasnovidkyně.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.