Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Město Nepomuk letos slaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Město Nepomuk letos slaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konané v Nepomuku v roce 2021 jsou největší událostí v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil. Město Nepomuk se při oslavách 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého stalo hostitelem, biskupské konference. Světec se v nyní čtyřtisícovém městečku narodil podle historických pramenů v roce 1340.

Užijte si originální neobvyklé prohlídky

Užijte si originální neobvyklé prohlídky

Nudí vás "obyčejné" prohlídkové trasy památek a rádi byste si dopřáli něco opravdu neobvyklého? Pak vyzkoušejte originální exkurze do nejrůznějších nevšedních míst - například do nitra historické lékárny, technického zázemí Tančícího domu, do krovů chebských domů, do skláren nebo si objednejte průvodce, který vám zážitek připraví přímo na míru.

Po stopách pohádky Zakleté pírko

Po stopách pohádky Zakleté pírko

Na pohádkách vyrostla snad každá generace dětí a každý z nás si odnesl vzpomínku na svoji nejoblíbenější pohádku nebo pohádkovou postavu. Režisér Zdeněk Troška se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku – Zakleté pírko, kterou Televize Prima oslaví v neděli 20. června své 28. narozeniny. Výpravnou podívanou s Lukášem Pavláskem v roli vodníka a Anastasií Chocholatou v roli chudé dívky Aninky odvysílá televize Prima přímo v den narozenin ve 20.15.

Vraťte se do středověku na hradě Kost

Vraťte se do středověku na hradě Kost

Během prázdnin 2021 by měla skončit rekonstrukce hradu Kost v Českém ráji, která začala v roce 2019. V závěrečné fázi se změn dočkají interiéry, kde bude nová expozice. Turisté by na památku mohli zavítat už o prázdninových víkendech. Už během víkendu 19. a 20. června 2021 můžete navštívit středověkou mučírnu, černou kuchyni, hradní kapli a všechna nádvoří. Druhou variantou je půlhodinová prohlídka po nádvořích hradu vhodná i pro kočárky.

Na Plzeňsku začíná festival Industry Open!

Na Plzeňsku začíná festival Industry Open!

Zdá se, že léto a letní teploty jsou konečně tady, a krásné počasí tak vybízí k nejrůznějším výletům. Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 19. června do 5. září 2021 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letošní novinkou jsou návštěvy hangáru v Líních nebo speciální prohlídková trasa v plzeňském pivovaru.

Kdo si hraje,… ocení výstavy hraček

Kdo si hraje,… ocení výstavy hraček

Bránu zpět do světa dětských her otevírají hračky. Objevujte s námi historické hračky a stavebnice i výběr ze soudobé produkce vybraných českých výrobců. K vidění jsou kamenné, dřevěné, kovové, plastové stavebnice, obrázkové kostky, skládačky a konstrukční hry, které rozvíjejí osobnost dítěte už od prvních let jeho života a mají vliv na rozvoj hrubé i jemné motoriky, zdokonalují představivost a vnímání prostřednictvím jednotlivých smyslů. Máme pro vás velký přehled expozic i mimořádných výstav z celého Česka.

Tipy na nejlepší koupání v okolí Prahy

Tipy na nejlepší koupání v okolí Prahy

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak - v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany, biotopy, jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte koupaliště, rybníky, aquaparky, vodní nádrže a další možnosti, kde se můžete v okolí Prahy vykoupat.

12 tipů, kam k vodě na Plzeňsku

12 tipů, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.

20 tipů, jak oslavit Den otců

20 tipů, jak oslavit Den otců

Den matek se tradičně slaví druhou květnovou neděli. Věděli jste však, že svůj svátek slaví také otcové? Den otců připadá na třetí červnovou neděli, letos tedy na 20. června. Na nápad oslavit svého tátu přišla roku 1910 Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla vzdát hold svému ovdovělému otci Williamovi Smartovi, který pečoval o ni a další čtyři sourozence. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. I když u nás Den otců není příliš zaveden, proč si na tatínky nevzpomenout? Vždyť slavíme Den matek a dětí, ale na otce se zapomíná... Jestliže nevíte, jak svátek oslavit, vyrazte třeba na Tátafest, do zoologické zahrady, na zámek, koncert nebo si společně zasportujte!

Zámek v Kuníně se letos zapojí do projektu Rok osvícenské šlechty

Zámek v Kuníně se letos zapojí do projektu Rok osvícenské šlechty

Zámek Kunín byl letos přizván do projektu Národního památkového ústavu Rok osvícenské šlechty. Projekt bude prostřednictvím publikací, výstav, expozicí, sociálních sítí a řady doprovodných kulturních a vzdělávacích akcí po celý rok 2021 připomínat nejvýznamnější urozené osobnosti spojené s osvícenstvím a fenomény s nimi spojené. Veřejnost bude seznamována s jejich životy, sídly, zahradami, sbírkami, osobními předměty i událostmi, pokrývajícími celé území zemí Koruny české. Jednou z tváří projektu se stala Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu.

V klášteře Zlatá Koruna se chystá nové speciální prohlídky pro rodiny s dětmi

V klášteře Zlatá Koruna se chystá nové speciální prohlídky pro rodiny s dětmi

Novinkou letošní sezóny budou speciální prohlídky pro rodiny s dětmi se zlatokorunským opatem. Zpřístupněna bude místnost s mnišskými toaletami. Prohlídkovou trasu navíc obohatí unikátní exponát – barokní lékárna, kterou Ministerstvo kultury vykoupilo za 5 mil. Kč od soukromého majitele. Jedná se o jednu z nejzachovalejších barokních lékáren ve střední Evropě. Prohlídky se konají od úterý do neděle od 9 do 16:30 hodin.

Zámek Benešov nad Ploučnicí otevře návštěvníkům nové prostory

Zámek Benešov nad Ploučnicí otevře návštěvníkům nové prostory

Na zámku v Benešově nad Ploučnicí probíhá od roku 2020 rozsáhlá obnova přízemního prostoru severní věže horního zámku. Restaurátorské práce se zaměřují na renesanční strop s původní výmalbou s motivy rostlin. Místnost, která sousedí s prodejnou vstupenek a zároveň turistickým informačním centrem, bude návštěvníkům přístupna v průběhu léta 2021. Slavnostní otevření bude spojeno se zahájením výstavy o šlechtických rodech na zámku Benešov nad Ploučnicí. Obnova přízemí severní věže symbolicky uzavře třicetiletou komplexní obnovu horního zámku.

Letní program nejen pro nejmenší připravili na zámku Hrubý Rohozec

Letní program nejen pro nejmenší připravili na zámku Hrubý Rohozec

Máte už plán, kam vyrazit s dětmi o prázdninách? Pokud ne, doporučujeme vám návštěvu Státního zámku Hrubý Rohozec, který se tyčí nad řekou Jizerou. Po dobu letních prázdnin tu pravidelně vypravují zkrácené dětské prohlídky. Děti se v nich podívají, kde se pro zámek vařilo, navštíví knihovny s historickými portréty princezen, nahlédnou do jídelny a prohlídku ukončí v dětské herně s historickými hračkami.

V Náchodě se chystá nová zámecká expozice

V Náchodě se chystá nová zámecká expozice

Honosné knížecí sídlo na hranici mezi Českou republikou a Polskem vás okouzlí. Z gotického hradu, založeného v polovině 13. století, byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Zámecké okruhy budou letos skutečně zcela nové. První okruh bude věnován Piccolominiům, tedy rodině, která vlastnila zámek od doby třicetileté války následujících 150 let. Návštěvníci uvidí například její reprezentační pokoje, stejně jako apartmán majitele panství Ottavia II. a apartmán jeho matky Anny Viktorie. Mezi další zajímavosti patří návrat celé kolekce portrétů po 70 letech zpět na původní místo do Piccolominského sálu.

Vydejte se nejen za pohádkami na zámek Sychrov

Vydejte se nejen za pohádkami na zámek Sychrov

Původně patrový barokní zámek Sychrov, později prošel klasicistní a novogotickou přestavbou. Romantickou podobu získal především díky knížecímu staviteli Josefu Pruvotovi. Stěny zámku zdobí nesmírně cenné olejomalby předků Rohanů a francouzských králů. Na léto jsou zde připraveny jak koncerty klasické hudby, tak i například koncert Arakainu s Lucií Bílou, divadelní představení Pes baskervillský, muzikálové představení Tři mušketýři a další. Letní klasikou zůstávají také prohlídky vedené princeznou.

Zavítejte na Trosky! Připravují tu skvělý letní program...

Zavítejte na Trosky! Připravují tu skvělý letní program...

Hrad Trosky – neodmyslitelný symbol a dominanta Českého ráje lákající každého turistu, který do regionu zavítá. Avšak na ty z vás, kteří navštívíte Trosky během letních prázdnin, čeká navíc spousta nových zážitků a překvapení. Připraven je pro vás totiž speciální prázdninový program!

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Po mnoha letech a po zdolání 175 schodů budete moci zavítat 19. a 20. června 2021 na renesanční věž zámku Litomyšl a pokochat se pohledem do okolní krajiny, na starobylé historické centrum města a zažít neopakovatelnou atmosféru zámeckého areálu. Další novinkou je reinstalace základního okruhu, kterou chystá správa zámku od července.

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar - krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.

500 let od smrti Viléma z Pernštejna: 500 let renesance ve východních Čechách

500 let od smrti Viléma z Pernštejna: 500 let renesance ve východních Čechách

V letošním roce si připomínáme 500 let od úmrtí významného šlechtice Viléma z Pernštejna. Pardubický kraj a město Pardubice se svými kulturními institucemi, Národní památkový ústav zastoupený hradem Kunětická hora, zámkem Litomyšl a Územním odborným pracovištěm v Pardubicích, Univerzita Pardubice a další partneři připravili v rámci Vilémova výročí projekt nazvaný „500 let renesance ve východních Čechách“, který je směrován právě na letošní rok s cílem vyzdvihnout odkaz Pernštejnů v Pardubickém regionu. Dlouho připravovaný program „500 let renesance ve východních Čechách“ organizátoři nevzdali ani přes složitou epidemickou situaci, která zkomplikovalo konání mnoha akcí letos na jaře.

Zámek Valeč láká nově na gotické fresky z kostela sv. Wolfganga

Zámek Valeč láká nově na gotické fresky z kostela sv. Wolfganga

Nově je od června na státním zámku Valeč v Karlovarském kraji zpřístupněna expozice fresek ze zaniklého kostela svatého Wolfganga v Doupově. Pozdně gotické fresky byly zachráněny krátce před likvidací kostela i města. Symbolicky se tak vrátily do svého kraje, regionu, do brány Doupova.

Na zámku Ratibořice se letos o prázdninách setkáte s komtesou Hortensií

Na zámku Ratibořice se letos o prázdninách setkáte s komtesou Hortensií

Významné výročí si letos připomínáme na zámku v Ratibořicích - 240 let od narození „paní kněžny z Babičky“, tedy kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské (8.2.1781 – 29.11.1839). Správa zámku připomene toto výročí jak na běžných prohlídkách, tak budou vyhlášeny prohlídky speciální se zaměřením na tuto výraznou osobnost. Památkové objekty: zámek, mlýn a Staré bělidlo jsou pro veřejnost otevřeny dle návštěvní doby od měsíce června a s platnými opatřeními. Akce pro veřejnost jsou zrušeny do konce měsíce června 2021. V červenci zde bude děti a jejich rodiče provázet půvabná komtesa Hortensie.

Po rekonstrukci strážní věž na zámku Vranov nad Dyjí nabídne pohledy na meandr řeky a městečko pod zámkem

Po rekonstrukci strážní věž na zámku Vranov nad Dyjí nabídne pohledy na meandr řeky a městečko pod zámkem

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Nový prohlídkový okruh zavede návštěvníky na středověkou strážní věž, která stála původně samostatně a přiléhala k vysoké obvodové hradbě. Její přízemí sloužilo ve středověku jako vězení, samotný vchod do věže byl umístěn v úrovni druhého patra.

15 tipů, kde si užít koupání v Praze

15 tipů, kde si užít koupání v Praze

Prožijete úžasné a neopakovatelné chvíle ve vodním světě, kde načerpáte energii a vitalitu. Tobogány, skluzavky, řeky, sauny, vlnobití, vířivky, dětské atrakce ale i klid přírodních zákoutí... to vše si můžete můžete užít v Praze během slunného léta.

Příjemné květinové osvěžení nabízí botanická zahrada i rozárium v Olomouci

Příjemné květinové osvěžení nabízí botanická zahrada i rozárium v Olomouci

V zeleném areálu Výstaviště Flora Olomouc mohou aktuálně návštěvníci obdivovat nepřeberné množství kvetoucích rostlin. Kaliny, pivoňky, mišpule a mnoho dalších rostlin spolu s unikátní sbírkou růží či letničkovými záhony čeká na návštěvníky botanické zahrady, rozária a tří olomouckých parků. V botanické zahradě si děti navíc kromě herních prvků s hřištěm mohou užít naučné hry o ceny. Rozárium nabízí moderní veřejný prostor v centru města se samoobslužnými grily či druhý ročník „semínkovny“.

70 tipů na nejlepší místa ke koupání 2021 aneb kde se vykoupat v horkých dnech

70 tipů na nejlepší místa ke koupání 2021 aneb kde se vykoupat v horkých dnech

Počasí nám nyní dopřává tropické dny, které je nejlépe strávit na přehradě, zatopeném lomu, v přírodním jezírku, na koupališti nebo prostě tam, kde je dostupné kvalitní vodní osvěžení. Vyberte si z našich dnešních tipů z celé republiky, kde uvádíme místa s kvalitní nezávadnou vodou, ale také místa, kde se opravdu osvěžíte, protože jsou známá svou chladnější vodou. Sbalte si plavky, ručník, deku a hurá k vodě!

Na vodním mlýně v Hoslovicích se bude kosit tráva

Na vodním mlýně v Hoslovicích se bude kosit tráva

Ve vodním mlýně v Hoslovicích si v sobotu 19. června prohlédnete, jak se dříve naklepávala kosa a následně kosila tráva. Program doplní řemeslné ukázky, jarmark a ochutnávky domácího chleba. Pro děti jsou připraveny hry a rukodělné dílničky. Mlýn bude otevřen od 10 do 17 hodin.

Cykloturistika jako životní styl

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horákům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Jeho dnešní technická provedení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč začít a třeba hned.

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.

Vydejte se na výlet po kolejích

Vydejte se na výlet po kolejích

Máte cestovatelského ducha a rytmus kolébání vlaku vám zrychluje tep? Inspirujte se našimi dnešními tipy a projeďte se s námi po kolejích zajímavých železničních tratí nebo ve vagonech tažených parními lokomotivami.

Pět tipů na místa, kde se z vás udělají akční hrdinu

Pět tipů na místa, kde se z vás udělají akční hrdinu

Máte rádi napětí? Tu a tam si zastřílíte v počítačových hrách? Fandíte Bruci Willisovi či Jamesi Bondovi? Pak právě pro vás připravil portál Kudy z nudy pět tipů na místa, kde zažijete svůj vlastní akční příběh. Vyzkoušejte lasergame, paintball či airsoft a staňte se na jedno odpoledne akčním hrdinou.

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Výhledy z rozhleden jsou sice príma, ale už vás někdy napadlo, že by byly ještě lepší bez těch nekonečných schodišť? A co když se zkrátka kvůli zdravotním potížím nahoru sami nikdy nedostanete? Portál Kudy z nudy pro vás připravil přehled věží, kam se podíváte opravdu snadno a s minimální námahou.

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu - bydlet můžete "na stromech", v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!

Rybníky, hutě, lázně, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?

Rybníky, hutě, lázně, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?

Čtrnáct českých památek už na seznamu UNESCO je, bezmála dvě desítky dalších míst o zápis usilují. Možná vás překvapí, že v UNESCO ještě nejsou, a určitě byste dokázali soupisku doplnit o další kandidáty. Prozatím se o prestižní titul uchází třeba vysílač Ještěd, pevnost Terezín nebo hrad Karlštejn.

Kam vyrazit na letní piknik v Česku

Kam vyrazit na letní piknik v Česku

Máte rádi letní pohodu a čas dovolených nebo prázdnin nejraději trávíte v přírodě nebo na netradičních místech? Už se dlouho chystáte na romantické odpoledne se svou drahou polovičkou, ale stále nemůžete přijít na to, co by bylo nejlepší? Období letních radovánek a odpočinku v přírodě přímo vybízí k pikniku daleko od stresu a starostí všedních dní. Pojeďte s námi…

Hurá na prázdniny - 10 tipů, kam vyrazit s dětmi za každého počasí

Hurá na prázdniny - 10 tipů, kam vyrazit s dětmi za každého počasí

Konec školního roku je tady a dětem začínají tolik vytoužené prázdniny! Jestli ještě nevíte, kam s nimi vyrazit za letním dobrodružstvím, nechejte se inspirovat našimi tipy, ze kterých si vyberete za jakéhokoli počasí.

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?

Tipy na svatojánskou noc 2021

Tipy na svatojánskou noc 2021

Nemusíte věřit na poklady, čáry ani na prameny plné léčivých sil, ale je jisté, že Svatojánská noc společně s obdobím letního slunovratu patří k nejzajímavějším obdobím roku. Noci nejsou nikdy kratší a magičtější než právě nyní, v době, kdy je Slunce na svém vrcholu. Svatojánské slavnosti navazují na předkřesťanské oslavy letního slunovratu a jsou svátkem slaveným v předvečer svátku křesťanského světce Jana Křtitele, který připadá na 24. června.

#světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou

#světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou

Kadaň je krásné město, kam by měli zamířit všichni milovníci památek a kuriozit. Podávají si tu totiž ruce téměř na každém kroku. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat do kláštera, který přešlapuje na prahu UNESCO, na pitoreskní Ptačí domky, na radnici, z níž pozoruje kolemjdoucí kamenný pejsek anebo do Katovy uličky, kde se kdysi odehrávaly barvité středověké nepřístojnosti.

Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením

Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením

Centrem regionu Vysočina, který náleží k ekologicky nejzachovalejším územím České republiky, je Jihlava. Město se může pochlubit cenným historickým jádrem a zajímavým historickým podzemím, je tu rovněž muzeum Vysočiny a zoologická zahrada. Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům. Ve dnech 18. - 20. červen 2021 se bude v Jihlavě konat tradiční Jihlavské havíření.

Soutěž muzeí Gloria musaealis zná vítěze

Soutěž muzeí Gloria musaealis zná vítěze

Od 1. ledna 2020 do 28. února 2021 probíhal XIX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 56 muzeí a galerií s celkem 98 projekty. Nejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2020 (40 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2020 (33 projektů) a Muzejní počin (25 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.