Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Deset míst, kam vyrazit před sezonou aneb daleko od hlučících davů

Deset míst, kam vyrazit před sezonou aneb daleko od hlučících davůNechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne hlavní turistická sezona.

Národní technické muzeum oslaví Den učitelů vstupem za 50 Kč

Národní technické muzeum oslaví Den učitelů vstupem za 50 KčNárodní technické muzeum dnes oslaví v úterý 28. března Den učitelů! V otevírací době můžete navštívit všechny výstavy a stálé expozice v budově na Letné za snížené vstupné 50 Kč (snížené vstupné se nevztahuje na prohlídku Rudného a uhelného dolu).

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku pokrývá letos opět fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu - jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí - např. na Sucháčkových pasekách.

Broukoviště v Zoo Ostrava a Lesní městečko Mirakulum jsou Dřevěnou stavbou roku 2017

Broukoviště v Zoo Ostrava a Lesní městečko Mirakulum jsou Dřevěnou stavbou roku 2017Interaktivní koutek s obřími modely vzácných brouků v ostravské zoo získal v kategorii malých staveb nejvíce hlasů veřejnosti, v kategorii velkých staveb zvítězilo lesní městečko Mirakulum. Vítěze vybírala odborná porota a široká veřejnost v 8 soutěžních kategoriích.

Česko se v sobotu přidá k akci Hodina Země

Česko se v sobotu přidá k akci Hodina ZeměV sobotu večer 25. 3. 2017 se Česká republika přidá ke kampani na podporu změny klimatu a od 20:30 do 21:30 zhasne památky jako např. hrad Špilberk v Brně, Radniční věž v Ostravě či chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Již sedmý ročník akce podpoří nejznámější světové památky a tisíce měst, firem a obydlí po celém světě. Společně vyzvou svět k úsporám energie a šetrnějšímu zacházení se životním prostředím.

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusyLouky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na jarní březnový víkend: 25. 3. a 26. 3. 2017. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

Tipy kam s dětmi o tomto víkendu

Tipy kam s dětmi o tomto víkenduNevíte co s volným víkendem? Udělejte si s dětmi čas na zajímavé akce a programy. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky, místa kde se s dětminebudete nudit, ať už během výstav, pohádkových představení a tvoření nebo na čerstvém povětří (i když třeba prší a je chladno). Vydejte se do pohádkového lesa, na zajímavou výstavu, na první jarní výlet, na probouzející se hrady a zámky, do zoo, za zábavou či kulturou. Co vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

30 tipů z celého Česka... aneb, jak si skvěle užít březnový víkend

30 tipů z celého Česka... aneb, jak si skvěle užít březnový víkendTipy na akce od pátku 24. 3. do neděle 26. 3. 2017. Užijte si jarní výlety za poznáním, romatikou, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Růžová kola se po zimě vrací do Prahy

Růžová kola se po zimě vrací do PrahyDo ulic hlavního města se po zimě vrací originální růžová kola! Letos bude služba připomínat systémy známé ze západních měst – uživatelé mají totiž nově vypůjčit si kolo jednorázově, bez nutnosti celoroční registrace. Za půjčení růžového kola na hodinu zaplatíte 32 korun, což je přesně stejný obnos jako za jízdenku MHD.

Pekelské údolí zdobí tisíce bledulí!

Pekelské údolí zdobí tisíce bledulí!Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. Naučná trasa kaňonovitým údolím vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa.

Labská stezka byla oceněna na největším světovém veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín

Labská stezka byla oceněna na největším světovém veletrhu cestovního ruchu ITB BerlínLabská stezka je nejnavštěvovanější a nejoblíbenější cyklostezka v Německu. A stoupá tam i obliba jejího českého úseku, což potvrzuje výzkum o cykloturistice v Německu, uveřejněný na největším světovém veletrhu cestovního ruchu ITB Berlin. Labská stezka tam získala hned několik ocenění.

Loosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné až třikrát v týdnu!

Loosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné až třikrát v týdnu!Bytové interiéry, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, vynikají nadčasovým, na svou dobu odvážným designem, využitím přírodních materiálů i svojí praktičností. Čtyři z více než desítky interiérů, které ve 30. letech vytvořil pro plzeňské podnikatele z řad místní židovské komunity, můžete od dubna opět navštívit každý čtvrtek, sobotu a neděli. Na třech prohlídkových trasách si můžete prohlédnout zrekonstruované prostory salonů, jídelen, ložnic a dalšího zázemí. Jednotlivá místa navíc svoji zvláštní atmosférou až do dnešních dnů vyprávějí složité životní příběhy původních majitelů. Každý měsíc se zájemcům otevírá Byt Huga Semlera.

Zahájení 86. sezony Zoo Praha proběhne v retro stylu již tuto sobotu

Zahájení 86. sezony Zoo Praha proběhne v retro stylu již tuto sobotuUž 86. sezonu zahájí Zoo Praha v sobotu 25. března 2017. Program se letos ponese hlavně v retro stylu 70. let minulého století. Zavzpomínejte na dobu svého dětství - pamatujete si například, za kým jste už tehdy chodili do pražské zoo? Přijďte si oživit vzpomínky a zároveň potěšit sebe i své děti se zvířaty v trojské zoo! V duchu 70. let bude probíhat i další program v celém areálu zoo – křtiny knihy „Osamělý mrtvý muž“ a vernisáž výstavy „Úspěšná sedmdesátá“. Navíc se uskuteční křtiny varanů komodských.

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice - archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice - archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírajíSpolu s astronomickým jarem ožívají pro návštěvníky expozice a památky Regionálního muzea v Mikulově. Plán pro letošek je přitom jasný – překonat loňskou rekordní sezónu. Hned na otevírací víkend 25. a 26. března si proto muzeum připravilo pro své první hosty celou řadu novinek. Hlavním turistickým tahákem bude kromě mikulovského zámku a synagogy opět unikátní Archeopark v Pavlově, který do svých itinerářů mohou vůbec poprvé zařadit i jarní výletníci.

Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!

Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!Uhodnete, na které hrady a zámky loni zamířilo nejvíc návštěvníků? Nebudeme vás dlouho napínat: první příčku obsadil hrad a zámek Český Krumlov, který navštívilo 426 tisíc lidí (a to navzdory tomu, že do honosných interiérů se dá zavítat jen v hlavní sezoně), druhé místo zámek Lednice a třetí zámek Hluboká.

Příbor se v Hodině Země zahalí do tmy

Příbor se v Hodině Země zahalí do tmyPodobně jako v loňském roce se i letos město Příbor připojuje k akci "Hodina Země", který se koná v sobotu 25. března od 20:30 do 21:30 hodin. Loni se do této akce zapojilo na 150 měst, obcí, památek a dalších subjektů. Na celém světě to bylo 12 000 památek ze 178 zemí.

15 tipů, kam se vydat na zahájení letošní turistické sezony

15 tipů, kam se vydat na zahájení letošní turistické sezonyTěšíte se na další turistickou sezónu? Chcete být u toho, když se ze zimního spánku probouzí hrady, zámky, zoo nebo lázně? Prohlédněte si tipy na otevírání sezóny v místech, kam se můžete vydat třeba již tento víkend nebo v dalších týdnech.

Vydejte se po stopách husitů a užijte si rekonstrukci bitvy u Sudoměře

Vydejte se po stopách husitů a užijte si rekonstrukci bitvy u SudoměřeI v roce 2017 se uskuteční rekonstrukce bitvy. Bude to na Bílou sobotu 25. března. Ta připomene 597 let od prvního slavného vítězství husitů, které se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře.

Jarní JazzFestBrno právě začíná!

Jarní JazzFestBrno právě začíná!Letos již 16. ročník mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno nabídne od 23. března do 4. května mnoho koncertů. Můžete se těšit na superhvězdy Chicka Corey, Richarda Bony či Stevea Gadda. Kromě nich se představí také američtí saxofonisté Joe Lovano a Chris Potter, bubenický funk master Poogie Bell či vyhledávaný beninský kytarista Lionel Loueke, kterého ke spolupráci zlákal český saxofonista Luboš Soukup. V celkem dvanácti koncertních večerech zahrají na dvě desítky kapel jak ze zahraničí, tak z české a slovenské scény. Ty zastupuje třeba Vertigo, Concept Art Orchestra pod taktovkou Štěpánky Balcarové, trio kytaristy Davida Dorůžky nebo koncert jazzových legend v čele s Peterem Lipou.

Hrad Kunětická hora zahajuje sezonu již poslední březnový víkend

Hrad Kunětická hora zahajuje sezonu již poslední březnový víkendNa hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu vrcholí přípravy na sezonu 2017. Hrad Kunětická hora se po zimní přestávce znovu otevře pro veřejnost ve dnech 25. a 26. března 2017, vždy od 10 do 16 hodin. Z této největší dominanty Pardubicka lze zahlédnout hřebeny Krkonoš, Orlických hor i Železné hory.

Klub českých turistů chystá oslavy: slavte s nimi a jděte se projít jarní přírodou

Klub českých turistů chystá oslavy: slavte s nimi a jděte se projít jarní přírodouMáte program na první jarní víkend? Členové a příznivci Klubu českých turistů ano: na letošní rok nachystali speciální turistický seriál s rovnou stovkou výletů. Ten první se koná v sobotu 25. března v Praze a zúčastnit se může opravdu každý!

Přerovské muzeum oslaví 425. výročí narození Jana Amose Komenského

Přerovské muzeum oslaví 425. výročí narození Jana Amose Komenského4 a 1/4 století Komenského si muzeum připomene v rámci slavnostní derniéry výstavy „Komenský? Toho už jsme někde viděli!“, a to křtem knihy, koncertem a výstavou. V úterý 28. března uplyne již 4 a 1/4 století od narození Učitele národů – Jana Amose Komenského. Tento den byl vyhlášen jako významný den České republiky a slaví se jako Den učitelů.

I lesy mají své dny - oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

I lesy mají své dny - oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkouSvět dnes slaví Mezinárodní den lesů, který připadá tradičně na 21. března. Oslavit ho můžete třeba pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví - celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi nedostatečným přístupem do přírody a špatnými výsledky ve zdravotních testech. „Nedostatek přírody“ pak přímo souvisí například s obezitou nebo psychickými problémy. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.

Komentované prohlídky v ostravské zoo začínají s příchodem jara

Komentované prohlídky v ostravské zoo začínají s příchodem jaraS příchodem jara se návštěvníci ostravské zoologické zahrady opět mohou těšit na komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Zpočátku budou probíhat hlavně o víkendech, od května pak každý den. Zahájena budou v sobotu 25. března.

Pohoda u pražských slonů: slůňata se mají k světu a stádo je opět pohromadě

Pohoda u pražských slonů: slůňata se mají k světu a stádo je opět pohromaděDny ubíhají a malá slůňata v Zoo Praha nezadržitelně rostou. Nenechte si proto ujít příležitost vidět na vlastní oči Maxe a Rudiho v jejich nejlepší formě, dokud nevyrostou ze své bezprostřední rozpustilosti. Vidět je můžete nejen v pavilonu, ale především v Údolí slonů. A nyní i se všemi slonicemi, protože došlo ke spojení sloního stáda.

Zámek Hrubý Rohozec zahajuje sezonu již tento víkend

Zámek Hrubý Rohozec zahajuje sezonu již tento víkendPoslední březnový víkend otevře své brány zámek Hrubý Rohozec obklopený anglickým parkem. V zámku si prohlédnete více jak třicet bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Prokážete-li se na Hrubém Rohozci vstupenkou ze zámku Sychrov, hradu Trosky, ZOO Dvůr Králové nebo ZOO Liberec, zaplatíte místo plného vstupného snížené vstupné.

Zámek Libochovice se veřejnosti otevře už v sobotu 25. března

Zámek Libochovice se veřejnosti otevře už v sobotu 25. březnaKaždý březnový víkendový den od soboty 25. března bude možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří.

Národní technické muzeum zahajuje 2. návštěvnickou sezónu v Centru stavitelského dědictví Plasy

Národní technické muzeum zahajuje 2. návštěvnickou sezónu v Centru stavitelského dědictví PlasyCentrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea má za sebou první rok úspěšného fungování a 18. března 2017 zahájilo druhou návštěvnickou sezónu. Otevřena bude nejen stálá Expozice stavitelství, kterou během první sezóny zhlédlo celkem 24 427 návštěvníků, ale také nová výstava Poklady v českých keramických obkladech.

Začíná sezona plzeňských trhů

Začíná sezona plzeňských trhůTradiční tematické i farmářské trhy oživí Plzeň během celého roku. Dřevěné boudy s rozmanitým sortimentem vyrostou na náměstí Republiky každý měsíc s výjimkou června a července, kdy naopak uvolní prostor pro prázdninové festivaly. Dvakrát do měsíce se budou konat farmářské trhy.

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede letos poprvé v pátek

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede letos poprvé v pátekSpeciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 25. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a jeden pro větší děti s deskovými hrami, stavebnicemi nebo tabulí na kreslení. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.

Jaro je tady!

Jaro je tady!Definovat jaro není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Astronomové jako počátek jara počítají právě den jarní rovnodennosti, tedy okamžik, kdy Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protíná světový rovník - přechází z jižní polokoule na severní. V jarním bodě bude letos v pondělí 20. března v 11:28.

Hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále

Hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále V katedrále v Kutné Hoře – Sedlci můžete být svědky okamžiku, kdy si přes propast dlouhých staletí podají ruku staří mistři stavitelé s vesmírem, časem a světlem. Na portálu Kudy z nudy se navíc dozvíte, že chvíle připomínající zázrak nastává dvakrát ročně, v den jarní a podzimní rovnodennosti.

Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárny

Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárnyUžijte si Prahu jako živé centrum kulturního dění, plné mladých umělců, bohémských projektů a alternativních kulturních scén. Ukážeme vám zajímavá zákoutí, ikonické galerie a kulturní kluby, neobvyklá výtvarná díla i místa, kde se rádi scházejí studenti, umělci a intelektuálové.

Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní nebo do Ostravy. Právě tam totiž objevíte dva nejznámější areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí. A také novinek, které vás možná vylákají na výlet hned v prvních jarních dnech!

Magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině

Magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajiněKuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.

V Priessnitzových lázních opět oslaví Světový den vody

V Priessnitzových lázních opět oslaví Světový den vodyPriessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku získaly svůj věhlas díky životodárné síle horských pramenů a vodoléčbě svého zakladatele Vincenze Priessnitze. Letos si už popáté zajímavým programem připomenou světový den vody a klíčovou roli vody pro život.

Jaro je tady! 20 tipů na procházky a výlety

Jaro je tady! 20 tipů na procházky a výlety Počasí přeje konečně jarním výletům! Neseďte doma a dopřejte si pěkný výlet s mnoha zážitky. Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro jarní dny.

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Na hradě Lichnice vyroste nová rozhledna

Na hradě Lichnice vyroste nová rozhlednaPřímo na hradě Lichnici vystoupáte s novou sezónou také na novou rozhlednu. Ta bude mít asi dvanáct metrů. Ve zbytku hradní věže budou zabudované tři ocelové pilíře a kolem jednoho z nich bude obtočeno dřevěné schodiště. Nahoře na ochozu tak vykouknete přes staleté hradní zdi a pokocháte se nádherným výhledem daleko do kraje.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.