Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Na Hrádku u Nechanic uvidíte "malý" zázrak – velká nebesa v hraběnčině ložnici

Na Hrádku u Nechanic uvidíte Na Hrádku u Nechanic bude o tomto prodlouženém víkendu (29. dubna - 1. května) zpřístupněn druhý hlavní prohlídkový okruh s názvem Osobní život šlechty. Na tento okruh, respektive do ložnice hraběnky Harrachové, se po více než 80 letech vrátila nebesa nad postel, jejichž restaurování trvalo více než tři roky.

Nechte se svézt Bardotkou do Posázaví

Nechte se svézt Bardotkou do PosázavíOd soboty 29. dubna začala vozit výletníky na trati Posázavského Pacifiku legendární lokomotiva řady 749, které se přezdívá Bardotka nebo zamračená. Tyto lokomotivy už České dráhy pravidelně do provozu nenasazují, jezdí pouze výjimečně. V letní sezoně se unikátní lokomotivu budete moci nechat odvést do krajiny romantického Posázaví.

Výlet s dětmi do ráje aneb Český ráj zahajuje novou sezónu

Výlet s dětmi do ráje aneb Český ráj zahajuje novou sezónuTradiční zahájení turistické sezóny v Českém ráji probíhá obvykle poslední dubnovou sobotu. Pro děti je připraveno soutěžní putování s postavami z pověstí Českého ráje. Nad touto oblastí také tradičně přebírá vládu král Granát. Co všechno můžete společně s dětmi zažít během víkendu, kdy se král ujme vlády nad pohádkovou krajinou, se dozvíte na portálu Kudy z nudy.

Na Vranovské přehradě se pořádají víkendové plavby

Na Vranovské přehradě se pořádají víkendové plavbyVydejte se o prodlouženém víkendu do Vranova nad Dyjí, kde se budou konat předsezonní plavby po přehradě. Loď pojede jednou denně (od pátku 28. dubna do pondělí 1. května) v odpoledních hodinách z nástupiště č. 2 u hráze Vranovské přehrady.

Via ferrata v Děčíně projde v květnu obnovou

Via ferrata v Děčíně projde v květnu obnovouDěčínská via ferrata na Pastýřské stěně projde od 10. do 20. května 2017 obnovou. Na několik dnů tak bude pro lezce její část uzavřena. Jedná se o čtvrtý nástup na stěnu v prostoru zahrádky nedaleké restaurace.

Sázavský ostrov otevírá vodáckou sezónu Pálením Sázavských čarodějnic

Sázavský ostrov otevírá vodáckou sezónu Pálením Sázavských čarodějnicV neděli 30. dubna 2017 otevře areál rekreačního a vodáckého kempu Sázavský ostrov svou letní sezónu. V 18 hodin odstartuje zcela první letošní kulturní akce pro veřejnost s názvem Pálení Sázavských čarodějnic. Pro návštěvníky bude přichystán tradiční oheň s možností opékání špekáčků, moderovaný program a soutěže pro děti a dospělé. Organizátoři akce připravili také soutěž o nejlepší masku čarodějnic, proto je vstupné na akci v maskách čarodějnic zdarma.

Užijte si první květnový týden v českých science centrech

Užijte si první květnový týden v českých science centrechUžijte si „Mezinárodní den Star Wars“ vedle Darth Vadera v životní velikosti, projeďte se po „Rudé planetě“ v Mars Roveru a zkoukněte pitvu mimozemšťana, leťte až ke hvězdám v jediném 3D planetáriu v České republice a nechte se vtáhnout do vesmíru na živě komentovaných projekcích oblohy, odvažte se na netradičních koncertech kapel „Nebe“ a „Distant Bells“ pod umělou oblohou planetárií nebo nahlédněte do světa pana Fahrenheita a pak zvolejte společně s partou profesora Křemíka „Budiž světlo“.

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na sváteční májový víkend: 28. 4. až 1.5. 2017. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na prodloužený prvomájový víkend

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na prodloužený prvomájový víkendTipy na akce od pátku 28. 4. do pondělí 1. 5 2017. Užijte si jarní výlety za poznáním, romatikou, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Tipy kam s dětmi o víkendu

Tipy kam s dětmi o víkenduNevíte co s volným víkendem? Udělejte si s dětmi čas na zajímavé akce a programy. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi ani v dubnu nebudete nudit, ať už během výstav, pohádkových představení a tvoření nebo na čerstvém povětří (i když třeba prší a je chladno). Vydejte se do pohádkového lesa, na zajímavou výstavu, na jarní výlet, na probouzející se hrady a zámky, do zoo, za zábavou či kulturou. Co vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

Festival Za poklady Broumovska symbolicky zahájí Jaroslav Svěcený

Festival Za poklady Broumovska symbolicky zahájí Jaroslav SvěcenýV pondělí 1. května vystoupí v broumovském klášteře houslový virtuos Jaroslav Svěcený a kytarista Miloslav Klaus. Svým Koncertem pro deset strun symbolicky zahájí 12. ročník festivalu Za poklady Broumovska, který se letos koná od 1. července do začátku září vždy v jednom z kostelů tzv. broumovské skupiny. Vstupenky nejsou v prodeji - vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj je určen na péči o kostely, ve kterých se koncerty konají.

Užijte si letošní Čarodějnice v Praze

Užijte si letošní Čarodějnice v PrazeČarodějnice se stávají pomalu, ale jistě akcí, kterou vyhledává stále více lidí. Je to neobvyklá, ale velmi oblíbená událost, která má své prameny již v dávné historii. Začátek magické Filipojakubské noci ale není jen o zapálení ohně, na kterém je pak upálena čarodějnice. Je hlavně o programu pro děti, soutěžích, hudbě, opékání buřtů a o celkové atmosféře.

Nejlahodnější pivo najdete na Bosch Fresh festivalu

Nejlahodnější pivo najdete na Bosch Fresh festivaluLetošní ročník gurmánského Bosch Fresh festivalu se rozjede do 4 měst, s podtitulem "Ochutnej svět!". Všem návštěvníkům akce v Českých Budějovicích, Plzni, Liberci a Pardubicích nabídne kromě klasické gastronomie i mnoho ze zahraničních specialit a vše doplní výborným pivem světové kvality.

Čarodějnice na Špilberku - přes den noblesa, večer strašidla

Čarodějnice na Špilberku - přes den noblesa, večer strašidlaEleganci a noblesu nedělních promenád vystřídají v neděli 30. dubna na Špilberku přízraky a strašidla. Muzeum města Brna totiž chystá na Čarodějnice hned dvě akce. Každá však bude úplně jiná. Zatímco celodenní akce s názvem Noblesní neděle na Špilberku tvoří doprovodný program aktuální výstavy Nedělní korzo, rodinná hra Strašidelné kasematy zajistí večer dětem ten správný tajemný zážitek. V neděli 30. dubna na hradě Špilberku rozhodně nuda nebude!

10 tipů, kam za vůní bylinkových zahrad

10 tipů, kam za vůní bylinkových zahradNaše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy na návštěvu některé přírodní bylinkové zahrady. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.

Krojovanky v Bohumíně uvítají dobový vlak císaře Ferdinanda

Krojovanky v Bohumíně uvítají dobový vlak císaře FerdinandaSkoro třicetičlenná krojovaná skupina uvítá v pondělí 1. května dobový vlak, který dorazí na nádraží v Novém Bohumíně. Děti, ženy a muži budou mít na sobě repliky bohumínských krojů. Jízda historické vlakové soupravy je oslavou 170. výročí Severní dráhy císaře Ferdinanda a 170. výročí příjezdu prvního vlaku do dnešního Nového Bohumína.

Nejlepší čeští degustátoři vybrali šampiony vín 50. ročníku Valtických vinných trhů

Nejlepší čeští degustátoři vybrali šampiony vín 50. ročníku Valtických vinných trhůPřední vinařští odborníci hodnotili minulý týden 748 vzorků vín od 125 vinařských firem z Moravy, Čech, ale také ze Slovenska a Rakouska. Padesátými šampiony v této prestižní vinařské soutěži se stal ve vínech bílých Ryzlink vlašský z vinařství Vinum Moravicum z Bzence, který se zároveň stal i absolutním šampionem letošního jubilejního ročníku Valtických vinných trhů, a Rulandské modré z vinařství Pavlovín z Velkých Pavlovic zvítězilo mezi červenými víny.

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. májePouť se již několikátý rok odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku, v areálu Kittelovska. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě.

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vínMoravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již devátý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 130 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.

10 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

10 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekemTaké milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.

Pražské Aero rozjíždí Cyklokino - poprvé s flegmatickým Big Lebowskim

Pražské Aero rozjíždí Cyklokino - poprvé s flegmatickým Big Lebowskim  Ve čtvrtek 27. dubna večer žižkovské kino Aero divákům poprvé představí svůj nový koncept sledování filmů. Cyklokino vzniklo ve spolupráci s technologickou společností Nano Energies a jeho příprava trvala bezmála rok. Účastníkům ukáže, jak náročné je vyrobit energii nutnou k promítání filmu v kině. Diváci budou moci šlapat na osmi speciálně upravených kolech, přičemž jejich energie bude prostřednictvím tzv. cykloelektrárny pohánět celý film.

Oslavte Mezinárodní den tance stylově - tancem!

Oslavte Mezinárodní den tance stylově - tancem!V sobotu 29. dubna je Mezinárodní den tance a tak se nabízí skvělá příležitost oslavit tanec tancem, společně a ve velkém. Mezinárodní den tance byl určen na den narození velkého tanečního reformátora z Francie Jeana-Georgese Noverrea. Letos uplyne od jeho narození 290 let a není pochyb, že to si zaslouží oslavu náležitých rozměrů. Jako každý rok se oslavy budou konat po celé České republice, a proto ať bude kdokoliv v daný den kdekoliv, může se přidat.

Mirakulum a Tankodrom Milovice vás zvou na Tankový den

Mirakulum a Tankodrom Milovice vás zvou na Tankový denKdyž spojí síly jeden z největších zábavních parků v České republice a tankodrom, který se nachází v místech, kde se na své bojové nasazení připravovalo rakouské, německé, československé a nakonec sovětské vojsko, tak výsledkem je nekonečné moře zábavy. Tohle moře zaplaví Milovice už v sobotu 29. dubna!

V Novomlýnské vodárenské věži se otevírá nová expozice Praha hoří

V Novomlýnské vodárenské věži se otevírá nová expozice Praha hoříMuzeum hlavního města Prahy otevírá právě dnes, tj. ve středu 26. 4. 2017, stálou výstavu"Praha hoří". Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži, která se nachází nedaleko Štefánikova mostu, poblíž Revoluční ulice.

Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?

Města slaví narozeniny: co můžete vidět a zažít?Hádejte, co mají společného Frýdek-Místek, Ostrava, Rožnov pod Radhoštěm, Jeseník, Strakonice a Moravská Třebová? Jistě, vesměs jde o česká a moravská města, ale kdybyste sečetli jejich věk, dopočítali byste se k číslu 4 410. A všude se letos slaví!

Národní přírodní rezervace Soos láká k jízdě důlním vláčkem!

Národní přírodní rezervace Soos láká k jízdě důlním vláčkem!Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila turisty neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se tak ještě svezete po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlmím vláčkem startují už v sobotu 29. dubna!

Do Žlutých lázní se slétnou čarodějnice a zažehnou obří vatru

Do Žlutých lázní se slétnou čarodějnice a zažehnou obří vatruDo areálu Žluté lázně v pražském Podolí se slétnou čarodějnice. V neděli 30. dubna si dají tradiční dostaveníčko u dvoumetrové vatry. Na děti čeká po celé odpoledne bohatý program plný hudby, her a soutěží. Dospělí si užijí ohňovou show i koncert kapely Děda Mládek Illegal Band.

Brno ochutná jídla z celého světa

Brno ochutná jídla z celého světaNejvětší gurmánský festival na jižní Moravě se blíží. V sobotu a v neděli, 29. a 30. dubna, lidé přímo v historickém centru Brna v areálu Malé Ameriky vyzkoušejí největší speciality ze všech koutů světa. Druhý ročník food festivalu Ochutnej svět - JustFest láká na mezinárodní restaurace, netradiční gurmánské koncepty i originální foodmarkety, kde si lidé nakoupí běžně nedostupné cizokrajné potraviny.

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánůO tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.

Keltové v Nižboru zahajují novou sezonu

Keltové v Nižboru zahajují novou sezonuV sobotu 29. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury.

První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!

První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!Barokní slavnosti u Karlova mostu, přehlídka kuriózních plavidel, plavby zdarma, závod dračích lodí na Lipně, nové plavební trasy i zahájení nové sezony lodní flotily na Brněnské přehradě, to všechno najdete v našem přehledu akcí a zajímavostí pro následujících pár týdnů. Zkrátka vyplujte s portálem Kudy z nudy na vodu!

Projeďte se na kole mezi vinohrady

Projeďte se na kole mezi vinohradyPoslední dubnová sobota bude patřit i příznivcům akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Slovácké stezky se symbolicky otevřou na šesti trasách pro vyznavače kol a dvou trasách pro pěší turisty. Start je jako vždy z Masarykova náměstí v Uh. Hradišti, v odpoledním programu vystoupí Mužský sbor Kudlovice a CM Bálešáci ze St. Města, bude losována tombola a připraven malý vinný trh.

Přivítejte jaro na mlýně ve Slupi

Přivítejte jaro na mlýně ve SlupiJaro láká k výletům a Technické muzeum v Brně vás už v sobotu 29. dubna, zve do jihomoravské obce Slup na akci s názvem Jaro na mlýně. Akce je určena zejména pro rodiny s dětmi, pro které jsou připravena soutěžní stanoviště. Dozvíte se, kolik úsilí je třeba, aby ze zrníčka obilí vznikl křupavý chleba, a některé činnosti si i vyzkoušíte. Naučíte se poznávat druhy obilí i výrobky z něho. Připomenete si přísloví a filmy, kde se vyskytuje mlýn.

Letecké muzeum Kbely zahájí sezonu, otevře i Stará Aerovka

Letecké muzeum Kbely zahájí sezonu, otevře i Stará AerovkaV sobotu 29. dubna se po zimní přestávce opět otevírají brány Leteckého muzea Kbely. Provoz bude v ten den zahájen i ve dvou zrekonstruovaných hangárech v areálu Stará Aerovka na letňanském letišti. Vstup je ddarma.

Floria Jaro nabídne dvě tematické výstavy a aranžování v přímém přenosu

Floria Jaro nabídne dvě tematické výstavy a aranžování v přímém přenosu41. ročník tradiční celostátní výstavy Floria Jaro v tomto týdnu začíná na výstavišti v Kroměříži. Tradiční výstava je určena všem zahradníkům, chatařům, chalupářům a milovníkům květin. Nabídka zahradníků pokryje celý sortiment od skalniček až po vzrostlé stromy. Úkolem soutěžících aranžérů první části výstavy bude ztvárnění řemesel, kterými je například truhlář či kovář. Ve druhé části výstavy pak rozličnými barvami a vůněmi ožijí květinová zvířátka. Navíc celou jarní výstavu obohatí Český zahrádkářský svaz ukázkou aranží na téma výročí svatby a Svátek matek.

Hrnečky i řemeslné zboží nakoupíte na jarmarku na zámku Nelahozeves

Hrnečky i řemeslné zboží nakoupíte na jarmarku na zámku NelahozevesHrnků a hrnečků není nikdy dost – rádi je dostáváme a sami je dáváme jako dárky přátelům a blízkým. V sobotu 29. a neděli 30. dubna proběhne na zámku Nelahozeves již 15. ročník Hrnčířských a řemeslných slavností. Program také zahrnuje oblíbené prohlídky zámecké expozice s průvodci v dobových kostýmech.

Jarní fotografování chystají opět u Seidlů v Českém Krumlově

Jarní fotografování chystají opět u Seidlů v Českém KrumlověDalší ročník Májového fotografování chystá na 29. dubna Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. K zapůjčení jsou kostýmy a drobné doplňy, šály, boa, klobouky, dýmky a květiny. Doporučujeme s sebou vzíti společenskou obuv a případné vlastní doplňy či oblečení po prababičkách. Získáte tak originální foto do rodinného alba a hezkou vzpomínku připomínající staré časy.

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k deseti keltským oslavám

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k deseti keltským oslavámŽe právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!

Sezona na unikátní zubačce začne poslední dubnovou sobotu v Kořenově

Sezona na unikátní zubačce začne poslední dubnovou sobotu v KořenověV sobotu 29. zahájí letošnní sezónu na Zubačce. Železniční společnost Tanvald letos poprvé vypraví zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati, v Kořenově bude připraven program pro děti i dospělé.

20 tipů jak si nejlépe užít čarodějnice

20 tipů jak si nejlépe užít čarodějnicePoslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.